پمپ و پمپاژ 4

امتیاز 5.00 ( 3 رای )

مباحث منحنی پمپ را با بررسی راندمان پمپ ادامه می دهیم. لازم به ذکر است که تمام موارد گفته شده، در منحنی نیز نشان داده خواهد شد. برای محاسبه راندمان پمپ، روشهای گوناگونی وجود دارد. یک روش استفاده از اعداد اسب بخار و اسب بخار ترمزی است.

بررسی راندمان پمپ

طبق رابطه زیر

پمپ 4 1 300x76 - پمپ و پمپاژ 4

که بر اساس آن، همیشه این عدد کوچکتر از یک است (مانند دیگر دستگاه ها که راندمان 100% موجود نیست). اما چه مواردی باعث ایجاد افت و اصطکاک در پمپ ها میشود ؟

از مهمترین آنها می توان به اصطکاک سیال، اصطکاک یاتاقان ها، صفحه آب بندی، و … اشاره کرد. حال به بررسی این مهم بر بروی منحنی می پردازیم.

پمپ 4 2 - پمپ و پمپاژ 4

همانطور که در منحنی نمایش داده شده است، با افزایش دبی، راندمان نیز شروع به افزایش کرده تا در یک نقطه به ماکزیمم مقدار خود می رسد. سپس شروع به کاهش می کند.

نقطه ایجاد شده در نمودار پمپ، با نام BEP یا بهترین نقطه راندمان پمپ تعریف میگردد.

پمپ 4 3 - پمپ و پمپاژ 4

برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه فرمایید. فرض کنید نقطه کاری پمپ، در 2 طرف نقطه بهینه باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

در سمت چپ نقطه BEP، مقدار دبی گذرا از پمپ از مقدار طراحی پایین تراست. این مهم سبب ایجاد پدیده ای می شود که اصطلاحاrecirculation  نام دارد. هر چه مقدار اصطلاحاrecirculation  بیشتر باشد، راندمان نیز کمتر می گردد.

مشابه شکل زیر

پمپ 4 4 - پمپ و پمپاژ 4

اما اگر در سمت راست نقطه BEP، باشیم، راندمان به چه شکل تغییر خواهد کرد؟

در این حالت با افزایش دبی، مقدار اصطلاک و اسب بخار ترمزی پمپ نیز بالا رفته و راندمان کم می شود. مشابه شکل زیر:

پمپ 4 5 - پمپ و پمپاژ 4

حال به رابطه بین راندمان و منحنی های پمپ بر اساس سایز پروانه اشاره می کنیم.  همانطور که در شکل دیده میشود، در 99% منحنی ها، بالاترین راندمان در بالاترین سایز پروانه ایجاد می شود.

پمپ 4 6 - پمپ و پمپاژ 4

حال به تمام نقاطِ با راندمانِ بالا در منحنی های پمپ طبق شکل زیر توجه بفرمایید.

پمپ 4 7 - پمپ و پمپاژ 4

همانطور که مشخص است، با کم کردن سایز پروانه پمپ، راندمان نیز کاهش می یابد و این یک اصل است.در جلسه آینده بیشتر به این مهم خواهیم پرداخت.

 

مطالب مفید دیگر

پمپ و پمپاژ – جلسه اول

پمپ و پمپاژ – جلسه دوم

پمپ و پمپاژ – جلسه سوم

پمپ و پمپاژ – جلسه چهارم

پمپ و پمپاژ – جلسه پنجم

پمپ و پمپاژ – جلسه ششم

پمپ و پمپاژ – جلسه هفتم