داکت اسپلیت 4

امتیاز 5.00 ( 1 رای )
نوع فایل
ویدیویی
نویسنده
تاریخ انتشار
25 خرداد 1398
تعداد بازدید
246 بازدید
۳۹,۰۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول
هم اکنون این محصول را تهیه کرده و 3.9 امتیاز پاداش بگیرید!

این بخش مهمترین قسمت آموزش میباشد که به انتخاب داکت اسپلیت براساس خروجی نرم افزار کریر هپ و بررسی یک کاتالوگ کامل پرداخته شده است. 

در این بخش قصد داریم به تعریف سیستم برای پروژه بپردازیم و برای 2 زون پروژه، 2 سیستم تعریف خواهیم کرد و در انتها نیز بارهای بدست آمده را براساس برنامه های زمان بندی داده شده با حالت 100% مقایسه کرده و نتیجه گیری خواهیم نمود.

انتخاب داکت اسپلیت

گاها دیده میشود که طراحان برای انتخاب این سیستم در نرم افزار کریر هپ دچار مشکل هستند. توجه داریم که انتخاب این سیستم دقیقا مشابه یک سیستم vrf است (به غیر از کویل گرمایشی) که توضیحات کامل خواهیم داد. بعضی از دوستان، ممکن است که سیستم  را با عنوان  Split Air handling unit  انتخاب کنند که بسیار شبیه این سیستم است.

 

انتخاب داکت اسپلیت 1

 

اگر به توضیحات نرم افزار برگردیم، در این قسمت ما دستگاه رو بصورت یک هواساز 2 تکه داریم، که برای کویل سرمایش از کویل dx و برای کویل گرمایش، آپشنهای مختلفی از جمله کویل الکتریکی، کوره هوای گرم، کویل آب گرم و کویل بخار و … را داراست. تا اینجا دستگاه ما بسیار شبیه به چیزی است که نیاز داریم.

 

انتخاب داکت اسپلیت 2

 

 اما یک نکته اینجا وجود دارد و آنهم این است که تفاوت اصلی بین یک دستگاه فن کویل با یک هواساز، در فن دستگاه و افت فشار استاتیکی دستگاه است. ما از هواسازها چه نوع داخلی و چه نوع خارجی، برای سیستمهایی که نیاز به فشار استاتیکی بالاتری نسبت به ترمینال یونیت ها  دارند استفاده کنیم.

و در واقع انتخاب داکت اسپلیت بایستی براساس یک ترمینال یونیت انجام شود مشابه حالت زیر:

 

انتخاب داکت اسپلیت3

 

در بخش بعدی هم برای دماهای کویل بدین شکل عمل می کنیم که ما معمولا برای دمای بعد از کویل در پروژه های تجاری از دمای 55 درجه فارنهایت و در شرایط مسکونی از دمای 85 تا 59 درجه فارنهایت استفاده میکنیم . اما حدود یک درجه هم بایستی بدلیل کارکرد فن و گرمایی که به هوا وارد میکند، اضافه کنیم، لذا 60 درجه فارنهایت را برای سرمایش لحاظ می کنیم.

در این بخش هم عملا می توانیم ماه هایی از سال که به سرمایش نیاز نداریم را حذف کنیم. برای مثال ماه های سرد سال مانند ژانویه، فبریه، مارچ، نوامبر و دسامبر که ماه های سرد هستند و می توانیم این ماه ها رو از محاسبات حذف کنیم. این بسته به نظر طراح است. ما این قسمت رو بدون تغییر رها می کنیم.

در بخش کویل گرمایش، هم از کویل آب گرم استفاده می کنیم و دمای بعد کویل رو حدود 95 درجه فارنهایت در نظر میگیریم. در این بخش هم مجددا می توانیم ماه هایی که دستگاه گرمایش نیاز ندارد را حذف کنیم. برای مثال ماه های گرم سال مانند مارچ، آپریل، جون، جولای و آگوست که ماه های گرم هستند و می توانیم این ماه ها را از محاسبات حذف کنیم. این بخش هم بسته به نظر طراح است.

در بخش بعدی که ترمینال یونیت است، مهمترین پارامتر، فشار استاتیکی فن است که برای این پروژه بصورت موقت حدود 0.3 اینچ ستون آب لحاظ می کنیم. اگر شما سیستمی دارید که پیچیدگی های بیشتری دارد و طولانی تر است، پیشنهاد می کنم ابتدا سیستم کانال کشی تون رو با حجم هوای نسبی طراحی کنید و افت فشار رو گام به گام محاسبه کنید که این عدد روی فن دستگاه خیلی اثرگذار است.

 

نحوه محاسبات افت فشار فن در سایت و در کانال در بخش آموزشهای رایگان آورده شده است.

در یک کاتالوگ کامل برای انتخاب داکت اسپلیت بایستی تمامی جزییاتِ طراحی به مهندس طراح نشان داده شده باشد. برای مثال افت فشار تک تک اجزایِ سازنده دستگاه، مانند افت فشار فیلتر، افت فشار فن، افت فشار کویل آبگرم، افت فشار کویل DX، ضرایط تصحیح مختلف که در ادامه راجبش بحث خواهیم کرد.

همچنین مقدار HP  و همچنین BHP در RPMهای مختلف. سی اف ام های مختلف یک دستگاه در انتخاب داکت اسپلیت در سرعت های مختلف فن و خیلی موارد دیگر که با هم بررسی میکنیم. لذا اگر بدنبال پارامتری هستید که در کاتالوگ شما نیست، بایستی که با کارخانه سازنده تماس بگیرید و اطلاعات کامل را درخواست نمایید.

چون در اینجا ما بحث آموزش را داریم، من تصمیم گرفتم از یک کاتالوگ بسیار کامل استفاده کنم، مانند کاتالوگ شرکت کریر و قسمتهای مهم آن را رو با هم برر سی خواهیم کرد.

 

اول بایستی با ضرایب خیلی مهم که در تغییر بار کویل در اننخاب داکت اسپلیت هم اثر گذار هستند، آشنا شویم.

اول، فاکتور تصحیح برای ارتفاع از سطح دریاست، و دوم، فاکتور تصحیح حجم هوا برای تغییر دور فن است. هر دوی این ضرایبِ تصحیح بایستی که در کاتالوگ شما موجود باشند.

برای مثال در این جدول، درارتفاعهای مختلف، 2 ضریب وجود دارد برای تصحیح بار محسوس و باز توتال. لذا برای شهر تهران در ارتفاع 3900 فوت از سطح دریا، ما از این ضریب 4000 فوت برای تصحیح بار محسوسِ کویل استفاده خواهیم کرد.

 

انتخاب داکت اسپلیت 4

 

در همین قسمت، افت فشار کویل آب گرم را در پروسه انتخاب داکت اسپلیت محاسبه می کنیم که در محاسبات پمپ اثر گذار هستند.

 

  • برای دستگاه با سایز 06، و دبی 6 gpm، معادل 0.9 فوت افت فشار برای کویل
  • برای دستگاه با سایز 08، و دبی 1 gpm، معادل 2 فوت افت فشار برای کویل

 

در بخش بعدی بایستی که محاسبات موتور دستگاه را انجام دهیم. فرض کنید که از برق تک فاز و 220 ولت استفاده خواهیم کرد. در این حالت توجه داریم که مقدار ورودی دستگاه را برای دور تند بایستی قرائت کنیم.

 

انتخاب داکت اسپلیت 5

 

تا بدین جا اطلاعات مهمی که در خصوص انتخاب دستگاه نیاز داشتیم را بدست آوریم. حال به نکته مهمی اشاره خواهد شد که انتخاب دستگاه را می تواند تغییر دهد. ما در بخش قبلی، محاسبات دستگاه را براساس “فهرست های زمان بندی” که برای کاربری آپارتمانی فرض شده بودند، انجام دادیم. حال قصد داریم که محاسبات را براساس فهرست 100% برای 24 ساعت انجام دهیم.

 

انتخاب داکت اسپلیت 6

 

حال به یک سوال مهم و اثر گذار در انتخاب داکت اسپلیت می رسیم!!!

شما به عنوان طراح یا محاسب پروژه، کدام روش را انتخاب می کنید روش اول برای سایزینگ یا روش دوم ؟؟ لطفا کمی فکر کنید. پیشنهادی که من برای انتخاب چنین سیستمهایی برای شما دارم، چنین است:

 

  • اگر هدف شما از طراحی، آنالیز و بررسی انرژی مصرفی در پروژه است و می خواهید مصرف انرژی را بصورت ماهیانه یا سالیانه بررسی کنید، الزاما بایستی که از روش اول (فهرست زمان بندی) استفاده کنید.
  • اگر تنها قصد دارید که DESIGN CALCULATION انجام بدید و محاسبه بار داشته باشید، می توانید از روش 100% برای زمان بندی ها استفاده کنید.

 

مطلب خیلی مهم دیگری که بایستی به آن توجه داشته باشید، این است که چه مقدار به فهرست هایی که انتخاب کرده اید، اطمینان دارید؟

 

 

 

 

جلسه اول آموزش انتخاب داکت اسپلیت

 

جلسه دوم آموزش انتخاب داکت اسپلیت

 

جلسه سوم آموزش انتخاب داکت اسپلیت

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

3 پاسخ به “داکت اسپلیت 4”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.