کاهش مصرف انرژی در سیستم های هیدرونیک
 • 30 مهر 1397
 • 455 بازدید
 • کد محصول 4285
 • رایگان
  امتیاز 5.00 کاهش مصرف انرژی در سیستم های هیدرونیک">

  کاهش مصرف انرژی در سیستم های هیدرونیک
  در این مطلب، به چگونگی کاهش مصرف انرژی در سیستم های هیدرونیک با پمپ دور متغیر اشاره شده است. این کاهش در مدارهای اولیه ثانویه شامل سیکل های بویلر و چیلر بسیار اهمیت دارد. شکل زیر نشان دهنده یک سیستم شامل مدارهای اولیه و ثانویه سیکل چیلر، پمپ دور ثابت مدار اولیه، پمپ دور متغیر مدار ثانویه، فن کویل ها و تجهیزات کنترلی  است.

   

  تمام کویل های مورد استفاده دارای شیرهای کنترلی دو راهه می باشند.

   

  پمپ دور متغیر1

   

  پمپ دور متغیر2

   

  در حالتی که سیستم بکار خود ادامه می دهد، شیرهای کنترلی باز هستند و منحنی کارکرد سیستم به شکل زیر خواهد بود که نشان دهنده منحنی پمپ، منحنی سیستم و نقطه کاری پمپ است. در این حالت دبی سنج، ماکزیمم دبی و سنسور فشار، مینیمم فشار را در خط نشان می دهد (مبحث پمپ دور متغیر).

   

  پمپ دور متغیر3

   

  زمانیکه دمای مورد نظر در یک زون به مقدار دلخواه برسد، شیر کنترلی کویل بسته شده و باعث بالا رفتن فشار استاتیکی می شود. با افزایش این فشار، فشار استاتیکی کل سیستم افزایش یافته و این امر سبب می شود که منحنی سیستم به نقطه بالاتر که دارای فشار بیشتر و دبی کمتر است، تغییر مکان دهد. در واقع این امر باعث تغییر در نقطه کاری پمپ خواهد شد (مبحث پمپ دور متغیر).

   

  این انتقال باعث کاهش بسیار ناچیزی در انرژی پمپ شده که از مقایسه نقطه کاری پمپ در نمودارهای 1 و 2 این اختلاف اشکار است.

   

  پمپ دور متغیر4

  پمپ دور متغیر5

   

   

  با بسته شدن شیرهای کنترلی بیشتر، فشار استاتیکی خط افزایش بیشتری داشته و این امر باعث تغییرات مکرر در منحنی سیستم با افزایش فشار استاتیکی سیستم و کاهش دبی خواهد شد.

   

   

  پمپ دور متغیر6

   

  پمپ دور متغیر7

   

   

  زمانیکه چنین حالتی بوجود می آید، فشار استاتیکی بالا در بعضی از نقاط سیستم، شیرهای کنترلی را مجبور به باز ماندن میکند هرچند که ممکن است مقدار این دبی کم باشد.

   

  این مسئله، باعث ایجاد خلل در کنترل درجه حرارت سیستم می شود که در سیستم های سنتی به وفور دیده می شود. برای حل این مشکل می توان از دستگاه های VFD و سنسورهای مربوطه استفاده کرد (مبحث پمپ دور متغیر).

   

  ابتدا در انتهای مسیر و نزدیکتر به کویلی که دارای بار بیشتری هست یک سنسور اختلاف فشار نصب می کنیم (DIFFERENTIAL PRESSURE SENSOR).

   

  این سنسور بایستی در مسیر کویل و شیر کنترلی نصب گردد تا قادر به خواندن عدد دقیق افت فشار باشد.

   

   

  پمپ دور متغیر8

   

  شکل زیر مکان دقیق نصب دستگاه VFD را در سیکل هیدرونیک نشان می دهد.

   

   

  پمپ دور متغیر9

   

  در این شرایط با بسته شدن شیرکنترلی فشار در سیستم افزایش و دبی کاهش پیدا می کند و بلعکس. این افزایش و کاهش فشار سیستم توسط سنسور اختلاف فشار خوانده شده و توسط فیدبکی به دستگاه VFD ارسال می شود (مبحث پمپ دور متغیر).

  وظیفه VFD ارسال فرکانس های مختلف به پمپ ها جهت تغییر دور براساس تغییر دبی است. در واقع بر اساس تغییرات مکرر دبی و هد در سیستم و نهایتا تغییر دور پمپ، منحنی پمپ نیز مدام در تغییر است و این مهم دلیل کاهش مصرف انرژی است که در شکل زیر نشان داده شده است (مبحث پمپ دور متغیر).

   

   

  پمپ دور متغیر10

   

   

   فایل PDF این مقاله ارزشمند را بصورت رایگان دریافت کنید  

   

  دسترسی به آموزشهای مقدماتی و پیشرفته تاسیسات 

   

   

   

  وب سایت آموزشی تاسیسات نوین ایران با هدف ارایه مقالات تاسیساتی، کتاب جامع تاسیسات، نرم افزارهای تاسیسات، آموزش تاسیسات مکانیکی شامل وی آر اف، تاسیسات ساختمان، لوله کشی ساختمان، کتاب تاسیسات ساختمان، بوستر پمپ آتش نشانی، پلان ساختمان، طراحی آسانسور، مقررات ملی ساختمان، کولر گازی، کولر آبی، رادیاتور، شوفاژ، پکیج، طراحی موتورخانه، استخر، بویلر، چیلر، اسپرینکلر، نرم افزار کریر، کولر آبی، گرمایش از کف، کانال کشی، لوله کشی، متره و برآورد، تبرید، تاسیسات بیمارستان، ضربه قوچ، طراحی فن، محاسبه پمپ، آموزش رویت مپ و …  فعالیت میکند.

  4 دیدگاه برای “کاهش مصرف انرژی در سیستم های هیدرونیک
  1. تشکر از آموزشهایی که بصورت رایگان در سایت قرار می دهید

  2. ارزش آموزش های سایت بسیار بالاست. تشکر از زحماتتون

  3. ممنون از آموزش ها و محتوای عالی

  4. سلام، ممنون از آموزشهای خوبتون

  ثبت دیدگاه

   • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
   • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
   • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  محصولات مشابه
  برو بالا