نوع دوره
ویدیویی
مدرس
نوید ژیانی
تاریخ انتشار
27 آبان 1397
تعداد بازدید
4562 بازدید
249,000 تومان
افزودن به سبد خرید
خرید این محصول

در این مجموعه آموزشی در خدمت شما هستیم با مبحث طراحی هواساز هوای تازه با استفاده از نرم افزار کریر در طراحی تاسیسات. قبل از اینکه وارد بحث بشیم، لازم است که به 2 مبحث بسیار مهم قبل از طراحی اشاره کنیم. 

مبحث اول از هواساز هوای تازه

در این بخش به نحوه محاسبه مقدار هوای تازه پرداخته شده است. گاها دیده میشود که مهندسین بدون در نظر گرفتن کاربری فضا، از اعدادی مانند 10 الی 20 سی اف ام به ازای هر فرد در طراحی تاسیسات استفاده میکنند.

خب این اعداد از استانداردهایی که برای طراحی تاسیسات در نظر گرفته شده قدری متفاوت است و میتواند براحتی باعث بزرگتر و یا کوچکتر شدن کویلهای هواساز گردد که به این مسئله مهم اشاره خواهیم کرد.

مبحث دوم از هواساز هوای تازه

تعیین دمای هوای خروجی از هواساز است. خب حالا که ما حجم هوای تازه رو محاسبه کردیم، این هوا را با چه دمایی بایستی به ساختمان ارسال کنیم. آیا این هواساز، کار باربرداری هم انجام خواهد داد یا تنها برای تهویه در طراحی تاسیسات در نظر گرفته شده است.

در این آموزش به نحوه طراحی و مدل کردن یک هواساز حجم ثابت با 100% هوای تازه در نرم افزار کریر پرداخته شده است. این نوع هواسازها اصطلاحا هواساز تامین هوای حجم ثابت (CAV MAKEUP AIR) و یا DOAS نامگذاری می شوند و وظیفه تامین هوای مطبوع را به منطقه ای از ساختمان بر عهده دارند.

اما نقشی در کنترل دمای زون یا فضا نداشته و به بیان دیگر به ترموستات جهت کنترل دمای خروجی از این هواساز نیازی نیست و بجای آن از یک ترموستات که در داخل کانال هوای رفت قرار می گیرد استفاده می شود.

از این نوع هواساز معمولا در کارگاه ها، سالنهای ورزشی، سالن های اجتماعات، فضاهای اداری و … استفاده می شود که هوای مطبوع را بصورت مستقیم وارد فضا می کند. برای تامین سرمایش و گرمایش ساختمان نیز از سیستم های جداگانه دیگری مانند فن کویل، سیستم VRF و یا هواساز جداگانه و … استفاده خواهد شد.

CARRIER AHU 1 - طراحی هواساز هوای تازه با کریر

توجه

در صورتیکه نیاز به انتقالِ هوا توسط DOAS به پشت دستگاه های محلی همچون فن کویل، VRF و … است و نیاز به میکس کردن هوای تازه با هوای برگشتی داریم، در این شرایط تجهیزات جانبی را بایستی بعنوان ترمینال یونیت (TERMINAL UNIT) در نرم افزار مدل کنیم.

مبحث سوم از هواساز هوای تازه

در نهایت در مبحث سوم، به موضوعِ اصلیِ این آموزش، یعنی طراحی یک هواساز 100% هوای تازه در نرم افزار کریر اشاره خواهیم کرد و برای روشن شدن موضوع، مثالهایی رابیان خواهیم کرد. همانطور که در تصویر قبلی نیز نشان داده شده است، در این هواساز، هوای برگشتی وجود ندارد (برای میکس) و تمام هوای ورودی به صورت هوای تازه است و همین حجم هوا، 100% اگزازست می شود.

با توجه به اینکه هوای خروجی هوای مطبوع بایستی باشد، در بدنه هواساز از کویل های سرمایشی (آب چیلر یا DX) و کویل گرمایشی استفاده میگردد و در صورت نیاز کویل دوباره گرمکن، رطوبت گیر و یا رطوبت زن نیز می توان در طراحی تاسیسات اضافه کرد.

CARRIER AHU 2 - طراحی هواساز هوای تازه با کریر

همچنین برای صرفه جویی در انرژی می توان از سیستم هیت ریکاوری شامل اگزازست فن و 2 کویل در ورودی و خروجی سیستم هواساز در طراحی تاسیسات بهره برد. روش مدل کردن سیستم هیت ریکاوری در نرم افزار کریر، در آموزش جداگانه ای آورده شده است.

در زمان طراحی سیستمِ DOAS بنا بر نیاز تهویه فضاهای مختلف، فهرست متفاوتی می توان برای نرم افزار تعریف نمود که در ذیل به آنها اشاره شده است.

CARRIER AHU 3 - طراحی هواساز هوای تازه با کریر

کتاب آموزش هواساز مرکزی

طراحی هواساز سالن اجتماعات

راهنمای آموزش ها
  • تمام آموزش ها با قفل نرم افزاری ارائه شده و تنها در سیستم عامل ویندوز قابل اجراست.  
  • جهت دانلود آموزش به پنل کاربری در سایت مراجعه فرمایید.
  • پیشنهاد می گردد آموزشها را با دانلود منجر دانلود کنید.

14 پاسخ به “طراحی هواساز هوای تازه با کریر”

  1. سلام، با شناختی که از شما و محتوای کار شما دارم، این آموزش را پس از انتشار تهیه کردم. و انصافا از کیفیت آموزش مخصوصا که تصویری است بسیار راضی هستم.

  2. بنده هم نظر کاربر قبلی را دارم. ارزش آموزشهای سایتتون بصورت تصویری چند برابر میشه. تشکر از زحماتتون.

  3. با سلام، تقریبا تمام محصولات سایتتون رو تهیه کرده ام و در زمینه های مختلف بسیار فرا گرفته ام. تشکر میکنم بخاطر محتوای بالایی که قرار میدهید. این آموزش هم بسیار خوب و جامع بود.

  4. با سلام و تشکر از مدیریت محترم، آموزش را استفاده کردم و واقعا کاربردی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.