نوع دوره
ویدیویی
مدرس
نوید ژیانی
تاریخ انتشار
15 اردیبهشت 1398
تعداد بازدید
2953 بازدید
249,000 تومان
افزودن به سبد خرید
خرید این محصول

آموزش سیستم داکت اسپلیت را بصورت گام به گام در نرم افزار کریر هپ شروع می کنیم، ابتدا پروژه را تعریف کرده و نیازهای پروژه را شناسایی می کنیم. سپس به مدل کردن سیستم در نرم افزار و تعریف زونها می پردازیم و در انتها خروجی نرم افزار و انتخاب سیستم را بررسی خواهیم کرد. 

این آموزش سیستم داکت اسپلیت در 5 بخش شامل مطالب زیر در نظر گرفته شده است. در بخش اول این آموزش که در واقع شناختی بر سیستم داکت اسپلیت است توضیح خواهیم داد که چه مراحلی را پیش رو داریم و چه کاری انجام خواهیم دهیم و سپس مطالبی را در خصوص آشنایی با این سیستم بیان خواهیم کرد.

 

duct split - طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ

سیستم داکت اسپلیت در واقع یک سیستم 2 تکه است. دستگاه کندانسور که هوا خنک است در خارج از ساختمان نصب می شود و دستگاه داخلی بمانند به هواساز کوچک عمل میکند که شامل فن، کویل سرمایش و کویل گرمایش است.  کمپرسور این دستگاه ها به 2 صورت اینورتری و یا معمولی ساخته می شود. تفاوت سیستم اینورتر دار در متغیر کردن دور سیستم است که براساس آن سیستم می تواند دارای عمر مفید بیشتری باشه و سرمایش یا گرمایش سریعتری نسبت به سیستم دور ثابت ایجاد کند اما هزینه آن نیز کمی افزایش خواهد یافت.

در فیلم آموزشی به مزایا و معایب سیستم داکت اسپلیت اشاره خواهیم کرد.

معمولا نصب دستگاه های داکت اسپلیت نسبت به اسپلیت تنها، به ارزش ملک در زمان فروش هم بیشتر می افزاید. این دستگاه ها دارای راندمان بالاتری نیز نسبت به اسپلیت های معمولی و بدون کانال هستند. همچنین این سیستم دارای لوله کشی مسی کمتری نسبت به اسپلیت و لوله کشی کمتری نسبت به سیستم رادیاتور و گرمایش از کف است.

در فایل آموزشی دوم، ابتدا پلان معماری پروژه را مورد مطالعه قرار خواهیم داد. نحوه زون بندی را بررسی کرده و شروع به مدل کردن پروژه در نرم افزار کریر هپ خواهیم نمود. پس از بدست آوردن بارها، دستگاه ها را انتخاب کرده و در فایل آموزش بعدی، سیستم را در نر افزار رویت طراحی میکنیم. در فایل نهایی از این آموزش نیز به تعدادی از عکس های پروژه، نکات نظارتی، پارامترهای قبل از خرید و خیلی موارد اجرایی دیگر اشاره خواهد شد.

محاسبه سیستم داکت اسپلیت

در این بخش به محاسبه داکت اسپلیت بصورت گام به گام در نرم افزار کریر هپ اشاره خواهد شد. قبل از آنکه وارد محیط نرم افزار شویم، پلان معماری پروژه را باز کرده و فضاهای مختلف را بررسی خواهیم کرد. در این آموزش به نحوه وارد کردن اطلاعات فضا به روش Gbxml از نرم افزار اتوکد به کریر هپ اشاره شده است.

ds 2 1 - طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ

در این پروژه فرض کرده ایم که شهر مورد بحث، شهر تهران باشد. نحوه انتخاب شهرهای دیگر ایران در فایل آموزش گام به گام نرم افزار کریر، در فایل جداگانه ای بطور کامل شرح داده شده است که توسط نرم افزار جداگانه ای فایل های آب و هوایی رو بایستی فراخوانی کنیم.

ds 2 2 - طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ

شرایط هوای داخل ساختمان را نیز در تمام فصول، دمای خشک 75 درجه فارنهایت و رطوبت نسبی 50% لحاظ می کنیم. در ادامه به روش gbxml برای وارد کردن اطلاعات تک تک فضاها از نرم افزار اتوکد به نرم افزار کریر هپ اشاره خواهیم کرد.

بخش سوم از آموزش طراحی داکت اسپلیت

تا بدین جا اطلاعات فضاها را وارد نرم افزار کریر کرده ایم. در ابن فصل در خصوص موارد ذیل صحبت خواهد شد. 

 • کامل کردن بارهای داخلی برای هر فضا
 • تعریف R-VALUE دیوارهای خارجی و بام
 • تعریف مشخصات پارتیشن ها و پنجره ها
 • تعریف تعداد افراد، بار روشنایی و بارهای جانبی هر فضا
 • تعریف برنامه زمان بندی بارهای داخلی در کریر
 • تعریف برنامه زمان بندی دستگاه های تهویه مطبوع در کریر

ds 3 1 - طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ

بارهای داخلی، سطح پنجره ها، دیوارهای پارتیشن، و پشت بام را برای هر یک از فضاها وارد کرده و در واقع تمام فضاها را برای ورود به بخش سیستم، آماده کنیم. در این نرم افزار کتابخانه ای جهت محاسبات ضریب انتقال حرارت جداره ها وجود دارد. فرض کنید میخواهیم یک دیوار خارجی با این مشخصات بسازیم.

DS 3 2 - طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ

در بخش بعدی به مشخص کردن برنامه های زمان بندی اشاره خواهیم کرد. در نرم افزار کریر مقادیر مربوط به زمان بندی چه برای بارهای داخلی  و چه برای کارکرد دستگاه های تهویه مطبوع، بصورت 100%  برای 24 ساعته برای تمام روزهای هفته در نظر گرفته شده است.

لذا کاربر بایستی براساس نیاز ساختمان و نوع کاربری فضای خود، آنها را تغییر دهد در غیر اینصورت بارهای بدست آمده از مقدار واقعی خود به دور هستند (مبحث طراحی داکت اسپلیت).

DS 3 3 - طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ

برای مثال برنامه زمان بندی یک بیمارستان در مقایسه با یک مدرسه، یا فضای اداری کاملا فرق می کند که هر کدام را توضیح خواهیم داد.

 • در منوی اول، SCHEDULE TYPE، نوع زمان بندی بارهای تاثیر گذار بر بارهای داخلی را توسط FRACTIONAL نشان می دهد.
 • همچنین از گزینه FAN/THER برای برنامه زمان بندی دستگاه های مرکزی یا محلی مانند هواساز و فن کویل و… استفاده می شود.
 • در بخش SCHEDULE TYPE نیز می توان نامی را به برنامه اختصاص داد.
 • از UTILITY RATE نیز برای آنالیز انرژی استفاده می کنیم که فعلا بحث ما نیست.

منوی دوم، برای تعریف پروفایل های ساعتی پروژه به کار میرود که می توان آنرا براساس روزهای هفته و ساعات یک روز تنظیم نمود.

DS 3 4 - طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ

ما برنامه زمان بندی را برای 2 حالت، بررسی خواهیم کرد. اول برنامه ها را براساس ساعات حضور افراد تغییر می دهیم و خروجی را می خوانیم. در حالت دوم، حالت پیشفرض سیستم را بررسی می کنیم.

یعنی بررسی خواهیم کرد که اگر کاربر، برنامه های زمان بندی را تغییر ندهد، از لحاظ بار سرمایشی، چه مقدار تفاوت خواهیم داشت (مبحث طراحی داکت اسپلیت).

DS 3 5 - طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ

انتخاب داکت اسپلیت براساس خروجی دستگاه

گاها دیده می شود که طراحان برای انتخاب این سیستم در نرم افزار کریر هپ دچار مشکل هستند. توجه داریم که انتخاب این سیستم دقیقا مشابه یک سیستم vrf است (به غیر از کویل گرمایشی) که توضیحات کامل خواهیم داد.

بعضی از دوستان، ممکن است که سیستم  را با عنوان  Split Air handling unit  انتخاب کنند که بسیار شبیه این سیستم است.

DS 4 1 - طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ

 اما یک نکته وجود دارد و آن هم این است که تفاوت اصلی بین یک دستگاه فن کویل با یک هواساز، در فن دستگاه و افت فشار استاتیکی دستگاه است. ما از هواسازها چه نوع داخلی و چه نوع خارجی، برای سیستمهایی که نیاز به فشار استاتیکی بالاتری نسبت به ترمینال یونیت ها دارند استفاده کنیم. 

و در واقع انتخاب داکت اسپلیت بایستی براساس یک ترمینال یونیت انجام شود مشابه حالت زیر:

DS 4 3 - طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ

در بخش بعدی هم برای دماهای کویل بدین شکل عمل می کنیم که ما معمولا برای دمای بعد از کویل در پروژه های تجاری از دمای 55 درجه فارنهایت و در شرایط مسکونی از دمای 85 تا 59 درجه فارنهایت استفاده میکنیم . اما حدود یک درجه هم بایستی بدلیل کارکرد فن و گرمایی که به هوا وارد میکند، اضافه کنیم، لذا 60 درجه فارنهایت را برای سرمایش لحاظ می کنیم.

در این بخش هم عملا می توانیم ماه هایی از سال که به سرمایش نیاز نداریم را حذف کنیم. برای مثال ماه های سرد سال مانند ژانویه، فبریه، مارچ، نوامبر و دسامبر که ماه های سرد هستند و می توانیم این ماه ها رو از محاسبات حذف کنیم. این بسته به نظر طراح است. ما این قسمت رو بدون تغییر رها می کنیم.

در بخش کویل گرمایش، هم از کویل آب گرم استفاده می کنیم و دمای بعد کویل رو حدود 95 درجه فارنهایت در نظر میگیریم. در این بخش هم مجددا می توانیم ماه هایی که دستگاه گرمایش نیاز ندارد را حذف کنیم. برای مثال ماه های گرم سال مانند مارچ، آپریل، جون، جولای و آگوست که ماه های گرم هستند و می توانیم این ماه ها را از محاسبات حذف کنیم. این بخش هم بسته به نظر طراح است.

در یک کاتالوگ کامل برای انتخاب داکت اسپلیت بایستی تمامی جزییاتِ طراحی به مهندس طراح نشان داده شده باشد. برای مثال افت فشار تک تک اجزایِ سازنده دستگاه، مانند افت فشار فیلتر، افت فشار فن، افت فشار کویل آبگرم، افت فشار کویل DX، ضرایط تصحیح مختلف که در ادامه راجبش بحث خواهیم کرد.

همچنین مقدار HP  و همچنین BHP در RPMهای مختلف. سی اف ام های مختلف یک دستگاه در انتخاب داکت اسپلیت در سرعت های مختلف فن و خیلی موارد دیگر که با هم بررسی میکنیم. لذا اگر بدنبال پارامتری هستید که در کاتالوگ شما نیست، بایستی که با کارخانه سازنده تماس بگیرید و اطلاعات کامل را درخواست نمایید.

چون در اینجا ما بحث آموزش را داریم، من تصمیم گرفتم از یک کاتالوگ بسیار کامل استفاده کنم، مانند کاتالوگ شرکت کریر و قسمتهای مهم آن را رو با هم برر سی خواهیم کرد.

اول بایستی با ضرایب خیلی مهم که در تغییر بار کویل در اننخاب داکت اسپلیت هم اثر گذار هستند، آشنا شویم.

اول، فاکتور تصحیح برای ارتفاع از سطح دریاست، و دوم، فاکتور تصحیح حجم هوا برای تغییر دور فن است. هر دوی این ضرایبِ تصحیح بایستی که در کاتالوگ شما موجود باشند.

برای مثال در این جدول، درارتفاعهای مختلف، 2 ضریب وجود دارد برای تصحیح بار محسوس و باز توتال. لذا برای شهر تهران در ارتفاع 3900 فوت از سطح دریا، ما از این ضریب 4000 فوت برای تصحیح بار محسوسِ کویل استفاده خواهیم کرد.

DS 4 4 - طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ

در همین قسمت، افت فشار کویل آب گرم را در پروسه انتخاب داکت اسپلیت محاسبه می کنیم که در محاسبات پمپ اثر گذار هستند.

 • برای دستگاه با سایز 06، و دبی 6 gpm، معادل 0.9 فوت افت فشار برای کویل
 • برای دستگاه با سایز 08، و دبی 1 gpm، معادل 2 فوت افت فشار برای کویل

در بخش بعدی بایستی که محاسبات موتور دستگاه را انجام دهیم. فرض کنید که از برق تک فاز و 220 ولت استفاده خواهیم کرد. در این حالت توجه داریم که مقدار ورودی دستگاه را برای دور تند بایستی قرائت کنیم.

DS 4 5 - طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ

تا بدین جا اطلاعات مهمی که در خصوص انتخاب دستگاه نیاز داشتیم را بدست آوریم. حال به نکته مهمی اشاره خواهد شد که انتخاب دستگاه را می تواند تغییر دهد.

ما در بخش قبلی، محاسبات دستگاه را براساس “فهرست های زمان بندی” که برای کاربری آپارتمانی فرض شده بودند، انجام دادیم. حال قصد داریم که محاسبات را براساس فهرست 100% برای 24 ساعت انجام دهیم.

DS 4 6 - طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ

حال به یک سوال مهم و اثر گذار در انتخاب داکت اسپلیت می رسیم!!!

شما به عنوان طراح یا محاسب پروژه، کدام روش را انتخاب می کنید روش اول برای سایزینگ یا روش دوم ؟؟ لطفا کمی فکر کنید. 

مطلب خیلی مهم دیگری که بایستی به آن توجه داشته باشید، این است که چه مقدار به فهرست هایی که انتخاب کرده اید، اطمینان دارید؟

در بخش انتهایی از این آموزش به 21 نکته مهم در خصوص طراحی و اجرای سیستم های داکت اسپلیت اشاره شده است و خواندن آن را به تمامی مهندسین طراح و نصابان دستگاه توصیه می کنیم.

مطالبی که در این فصل آورده شده است، عبارتند از:

 • سایز و ابعاد دستگاه
 • ظرفیت دستگاه
 • مصرف انرژی
 • مقدار آمپر مصرفی
 • کمپرسور دور متغیر
 • وزن دستگاه
 • نوع مبرد
 • حداکثر طول و ارتفاع لوله کشی
 • ظرفیت نامی دستگاه
 • سطح صدای تولیدی
 • سطح ارتعاشات تولیدی
 • گارانتی
 • گیرنده WIFI
 • نوع فن
 • کویل آبگرم
 • حریم دستگاه
 • نوع نصب کانال برگشت
 • پمپ کندانس و یا DRIP PAN
 • نوع فیلتر
 • قطع کن جریان الکتریکی
 • دریچه بازدید

DS 5 1 - طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ

DS 5 3 - طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ

راهنمای آموزش ها
 • تمام آموزش ها با قفل نرم افزاری ارائه شده و تنها در سیستم عامل ویندوز قابل اجراست.  
 • جهت دانلود آموزش به پنل کاربری در سایت مراجعه فرمایید.
 • پیشنهاد می گردد آموزشها را با دانلود منجر دانلود کنید.

8 پاسخ به “طراحی داکت اسپلیت در کریر هپ”

 1. با سلام
  برای دانلود پکیج داکت اسپلیت شماره 1 که به صورت رایگان در سایت قرار داده شده است رمز عبور احتیاج می باشد. ممنون میشم راهنمایی بفرمائید. متشکرم

 2. با سلام ممنون از اطلاعات خوبتون. در انتهای این دوره گفته شده که در انتهای جلسه 4c که مراحل اصلی در جلسات بعد هست . چرا جلسات بعدی تو فایل دانلودی نیست ؟

  1. سلام – آموزش در بخش دوم در نرم افزار رویت انجام شده است که آموزش جداگانه ای است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.