نوع دوره
ویدیویی
مدرس
نوید ژیانی
تاریخ انتشار
4 فروردین 1398
تعداد بازدید
4302 بازدید
196,000 تومان
افزودن به سبد خرید
خرید این محصول

در این مجموعه آموزشی قصد داریم به نحوه طراحی کانال در تاسیسات  و محاسبات افت فشار سیستم اشاره کنیم. در این محاسبات از روش افت فشار ثابت استفاده شده است.

توجه:

این آموزش در بخش پیشرفته ارائه شده است و شامل آموزش بخش مقدماتی در برگیرنده سایز کانال با نرم افزار DUCT SIZER، نکات اجرایی و کار با نرم افزار شاهرخی برای انتخاب دریچه ها نمیباشد. برای دسترسی به موارد فوق به بخش دوم از آموزش مقدماتی مراجعه فرمایید. 

کلیات این آموزش شامل استفاده از روش های تئوری و فرمول ها برای طراحی و سایزینگ کانال کشی است که در ذیل آورده شده است. 

فهرست طراحی کانال در تاسیسات

  • طراحی کانال به روش افت فشار ثابت
  • ملاحظات طراحی
  • سایززنی کانال
  • سایززنی اتصالات
  • محاسبات افت فشار کانال کشی
  • تعیین شاخص ایندکس
  • بالانس سیستم

مثال طراحی کانال در تاسیسات

در این مثال به طراحی یک دفتر مهندسی کوچک پرداخته شده است. این ساختمان دارای 4 اتاق اداری،  یک راهرو و یک اتاق تاسیسات است که در آن فن، فیلتر و سیستم تهویه مطبوع  قرار دارند. اولین کاری که باید انجام شود این است که بارهای گرمایش و سرمایشی هر اتاق محاسبه شود (مبحث طراحی کانال در تاسیسات).

DUCT 2 A1 - کانال کشی پیشرفته 2

با داشتن بارها، آنها را با هم مقایسه کنید تا بتوانید بزرگترین بار را پیدا کنید. زیرا ما بایستی اندازه سیستم را براساس بار بلاک، محاسبه کنیم. بار سرمایشی معمولا بیشترین مقدار را دارد، همانطور که در این مثال نیز دیده می شود. حالا بایستی بارهای سرمایشی را به دبی حجمی تبدیل کنیم. اما برای انجام این کار ابتدا باید آن را به دبی جرمی تبدیل کنیم تا قادر به استفاده از این فرمول باشیم.

تمام مجهولات مشخص است، لذا قادر به محاسبه دبی جرمی خواهیم بود.

در واقع محاسبه خواهیم کرد که چند کیلوگرم از هوا در هر ثانیه به اتاق وارد می شود. اگر به اتاق شماره یک دقت کنید، می بینیم که نیاز به 0.26 کیلوگرم هوا در ثانیه است. بطور مشابه، محاسبات را برای بقیه اتاق ها نیز تکرار کرده و مقادیر دبی جرمی را پیدا کنید (مبحث طراحی کانال در تاسیسات).

DUCT 2 5 - کانال کشی پیشرفته 2

 

در وهله اول بایستی هر قسمت از کانال کشی از جمله مقاطع را نامگذاری کنیم

توجه داشته باشید که برای سادگی کار، تنها افت فشار کانل کشی را در کانال های اصلی و فرعی محاسبه کرده و از دریچه ها، ترمینالهای خروجی، دمپرهای بالانس صرفنظر می کنیم.

حالا یک جدول، مشابه آنچه که در زیر آورده شده است، ایجاد کنید.

DUCT 2 A3 - کانال کشی پیشرفته 2

هر کانال و اتصال نیاز به ردیف خاص خود دارد. اگر جریان هوا توسط اتصالاتی بمانند 3 راهی تقسیم شود، برای هر مسیر بایستی یک ردیف به جدول اضافه کنیم که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت. برای سادگی در خواندن جدول، در مقابل هر حرف، نوع اتصال مانند زانویی یا 3 راهی و …. را مشخص کنید.

DUCT 2 7 - کانال کشی پیشرفته 2

DUCT 2 A2 - کانال کشی پیشرفته 2

راهنمای آموزش ها
  • تمام آموزش ها با قفل نرم افزاری ارائه شده و تنها در سیستم عامل ویندوز قابل اجراست.  
  • جهت دانلود آموزش به پنل کاربری در سایت مراجعه فرمایید.
  • پیشنهاد می گردد آموزشها را با دانلود منجر دانلود کنید.

6 پاسخ به “کانال کشی پیشرفته 2”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.