طراحی هواساز استخر (رطوبت گیری)

امتیاز 4.33 ( 3 رای )
نوع فایل
متنی
نویسنده
تاریخ انتشار
11 شهریور 1397
تعداد بازدید
1690 بازدید
به زودی ...
  خرید این محصول

در این فایل آموزشی در خصوص طراحی هواساز استخر به روش رطوبت گیری شامل ظرفیت کویلهای سرمایشی و گرمایشی اشاره شده است. محاسبات موتورخانه یک استخر نمونه به همراه دفترچه محاسبات در فایل جداگانه ای ارائه شده است. 

طراحی و محاسبه هواساز استخر به روش کنترل رطوبت

این روش طراحی هواساز برای استخرها، با روش سنتی که در اکثر استخرهای داخل کشور طراحی می شود، متفاوت است. در روش سنتی، برای کنترل رطوبت معمولا حجم هوای محاسبه شده، توسط اگزازست فن ها به بیرون رانده شده و سپس هوای تازه جایگزین آن می گردد. روش سنتی باعث افزایش مصرف انرژی و افزایش بی دلیل سایز کویل های هواساز خواهد شد.

امروزه برای محاسبه هواساز استخرها دو روش موجود است. یک روش کنترل رطوبت در حالت های سرمایش و گرمایش است که در این آموزش توضیح داده خواهد شد و دوم، روش استفاده از هیت ریکاوری و استفاده از انرژی موجود در هوای استخر قبل از اگزازست آن است (مبحث طراحی هواساز استخر).

مثال

استخری را با ابعاد 86 فوت در 36 فوت و ارتفاع 15.5 فوت در نظر بگیرید. در این فضا 2 استخر با سطح کل 1450 فوت مربع موجود است. مشخصات هوای خارج در تابستان، 96 درجه فارنهایت (حباب خشک) و 61 درجه فارنهایت (حباب تر) است. ساختمان در ارتفاع 5300 فوت از سطح دریا واقع شده است. هواسازی با روش کنترل رطوبت برای این فضا طراحی کنید(مبحث طراحی هواساز استخر) ؟

جواب

ابتدا سطح و حجم فضای اتاق استخر را با توجه به ابعاد داده شده محاسبه کنید:

AHU 1 1 300x106 - طراحی هواساز استخر (رطوبت گیری)

با توجه به مشخصات طرح خارج و ارتفاع از سطح دریا، مقدار نسبت رطوبت و آنتالپی را برای هوای تازه محاسبه کنید (پارامتر نسبت رطوبت و آنتالپی دارای استفاده گسترده ای در این محاسبات خواهد بود):

AHU 1 2 300x152 - طراحی هواساز استخر (رطوبت گیری)

طبق توصیه استاندارد اشری، دمای هوای محیط استخر  را 2 الی 4 درجه فارنهایت بالاتر از دمای آب یا ماکزیمم 86 درجه فارنهایت در نظر می گیریم (مبحث طراحی هواساز استخر).

دمای آب استخر (آب درمانی) در این مثال 95 درجه فارنهایت در نظر گرفته شده است. لذا دمای محیط را 86 درجه فارنهایت لحاظ می کنیم. سپس دمای نقطه شبنم را در محاسبات وارد می کنیم:

AHU 1 3 300x249 - طراحی هواساز استخر (رطوبت گیری)

در اولین مقایسه مشخص است که چه میزان، رطوبت داخل استخر نسبت به هوای تازه بیشتر است.

AHU 1 4 300x73 - طراحی هواساز استخر (رطوبت گیری)

مهم

در استخرها، برای اینکه از ایجاد شبنم بر روی شیشه ها جلوگیری کنیم، بایستی دمای هوای خروجی از هواساز دست کم 5 درجه فارنهایت بالاتر از نقطه شبنم محیط باشد (در اینجا نقطه شبنم 65.2 درجه فارنهایت است). لذا دمای هوای رفت از هواساز را 70.2 درجه فارنهایت در نظر می گیریم (مبحث طراحی هواساز استخر).

حال بایستی حجم هوای خروجی از هواساز را محاسبه کنیم. برای محاسبه حجم هوادهی، 2 روش موجود است. از این دو عدد، هر کدام که بزرگتر بود، مقدار سی اف ام هواساز خواهد شد.

 • می توان با استفاده از نرم افزار های محاسباتی چون کریر یا تریس، مقدار بار فضا را محاسبه نمود و سپس طبق روابط زیر سی اف ام را محاسبه کرد.
 • می توان بر اساس ایر چنچ پیشنهادی اشری (4 تا 6 بار تعویض هوا) مقدار سی اف ام را محاسبه نمود.

برای مثال برای این ساختمان، اعداد زیر برای بارهای محاسبه شده از نرم افزار تریس موجود است:

 • بار سولار ناشی از شیشه ها: 73577 (بی تی یو بر ساعت)
 • بار دیوارها : 1661 (بی تی یو بر ساعت)
 • بار روشنایی : 16928 (بی تی یو بر ساعت)
 • بار افراد: 7625 (بی تی یو بر ساعت)

حال در شرایط هوای خروجی از هواساز، دمای نقطه شبنم را بررسی می کنیم. دمای هوای رفت (70.2 درجه فارنهایت) و نسبت رطوبت (84.11 گرین بر پوند) را از قبل داریم. (مبحث طراحی هواساز استخر). لذا:

AHU 1 5 300x136 - طراحی هواساز استخر (رطوبت گیری)

AHU 1 6 - طراحی هواساز استخر (رطوبت گیری)

ظرفیت کویل گرمایشی

مشابه آنچه در بخش سرمایش آورده شد، گام به گام پیش می رویم. مقدار سی اف ام به دست آمده از بخش قبل، همان 7000 سی اف ام است. با توجه به کاهش رطوبت موجود در هوای تازه، رطوبت گیری توسط کویل سرمایش کمتر خواهد بود (محاسبات مشابه روش قبل) به طوریکه ظرفیت کل و محسوس کویل سرمایشی به ترتیب 18 و 8 تن محاسبه خواهد شد (مبحث طراحی هواساز استخر).

لذا برای تعیین ظرفیت کویل سرمایش، از اعداد بزرگتر یعنی در مد سرمایشی استفاده می شود. اما ظرفیت کویل گرمایش، با احتساب 80% راندمان، حدود 280 mbh با دمای رفت 92 درجه فارنهایت، محاسبه می شود.

AHU 1 7 - طراحی هواساز استخر (رطوبت گیری)

   راهنما:
 • تمام آموزش ها با قفل نرم افزاری ارائه شده است و تنها بر روی سیستم کامپیوتر قابل اجراست. 
 • تنها یک کد فعالسازی برای هر آموزش ارائه می شود.
 • کد براساس شماره سریال هارد دیسک کامپیوتر شما ساخته می شود و با تعویض ویندوز تغییری نخواهد کرد. 
 • جهت دانلود آموزش به پنل کاربری در سایت مراجعه فرمایید.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

13 پاسخ به “طراحی هواساز استخر (رطوبت گیری)”

 1. این آموزش را من تهیه کردم و بسیار راضی هستم . جای چنین آموزشهایی در بازار تاسیسات ایران واقعا خالیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.