متره و برآورد تاسیسات مکانیکی

امتیاز 5.00 ( 2 رای )
نوع دوره
ویدیویی
مدرس
نوید ژیانی
تاریخ انتشار
2 دی 1397
تعداد بازدید
4983 بازدید
146,000 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

در این آموزش به اصول متره و برآورد تاسیسات مکانیکی بصورت تصویری و بهمراه بررسی یک پروژه نمونه پرداخته ایم. همچنین خروجی متره بهمراه فایل اکسل سال 1397 و نیز فهرست بها در اختیار کاربر محترم قرار خواهد گرفت. ویدیوی اول در واقع مقدمه ای کلی بر مبحث متره و برآورد تاسیسات است. در این آموزش از تعدیل استفاده نشده است.

met 2 - متره و برآورد تاسیسات مکانیکی

 

حال متره و برآوردی که برای یک پروژه انجام می شود باید به تایید دستگاه نظارت و نماینده کارفرما برسد، و به کل این پروسه  صورت وضعیت نویسی گفته می شود. یک صورت وضعیت استاندارد دارای بخش های مختلفی است. از جمله :

 • صفحه اصلی که شامل نام پروژه، نام ناظر و نام پیمانکار است. همچنین در این بخش، ضرایب پروژه آورده می شود که بصورت کامل در بخش انتهایی که با فایل اکسل کار خواهیم کرد، راجب اون صحبت خواهیم کرد.
 • خلاصه مالی فصول
 • اطلاعات مالی هر فصل از فهرست بها

همچنین صورت جلسه مواردی که در حین ساخت به تایید دستگاه نظارت رسیده باشد بایستی اضافه گردد مانند

 •  صورت جلسه تجهیزکارگاه
 •  صورت جلسه مصالح پای کار
 •  صورت جلسه حمل مصالح یامواد زاید
 •  صورت جلسه اقلام فاکتوری

در خصوص ضرایب پروژه شامل ضریب پیمان، ضریب بالاسری ،ضریب منطقه ای، ضریب تجهیز کارگاه و ضریب اقلام فاکتوری در جلسه آموزش استفاده از فایل اکسل توضیحاتی خواهیم داد.

قبل از شروع به متره کردن تاسیسات ساختمان، بایستی که بخش ها یا فهرست مختلف را برای پروژه یک یک بررسی کنیم. دلیل آنهم این است که بدین طریق می توانیم فصل هایی که برای پروژه نیاز نداریم را کنار گذاشته و عملیات متره و برآورد سریعتر پیش خواهد رفت.

برای این مهم ابتدا به بررسی ساختمان می پردازیم. این ساختمان یک ساختمان اداری – آموزشی است که شامل 2 طبقه و بام است. موتورخانه در طبقه اول واقع شده و سیستم تهویه مطبوع، فن کویل به همراه هواساز هوای تازه طراحی شده است. همچنین این ساختمان دارای یک سالن آمفی تاتر است که یک هواساز مستقل برای سرویس دهی آن پیش بینی شده است.

برای بخش های ازمایشگاهی نیز از هواساز 100% هوای تازه استفاده شده است. هواساز ها نیز در بام قرار گرفته اند. برای سیستم گرمایش از 2 عدد دیگ در موتورخانه و برای سرمایشی از 2 عدد چیلر هوا خنک مرکزی در بام استفاده شده است که در ادامه به ظرفیت آنها اشاره خواهیم کرد (متره و برآورد تاسیسات مکانیکی).

همانطور که پیشتر اشاره شد، ابتدا بایستی فصلهایی که برای متره کردن نیاز داریم را مجزا کنیم. در این پروژه این عملیات برای تاسیسات مکانیکی انجام می شود.

 • متره و برآورد پلان فاضلابی
 • متره و برآورد پلان آبرسانی
 • متره و برآورد کانال کش، هواکش ها و دودکش
 • متره و برآورد آتش نشانی تر وخشک
 • متره و برآورد سرمایش گرمایش فن کویل
 • متره و برآورد سرمایش گرمایش هواسازها و چیلرها
 • متره و برآورد تجهیزات موتورخانه (دیگها، مشعل ها، شیرآلات، ککلتور، پمپ هاو …)
 • متره و برآورد صافی، لرزه گیر و کولر گازی
 • متره و برآورد عایق، بست و تکیه گاه ها
 • متره و برآورد اقلام فاکتوری

با اضافه کردن این بخشها، صورت وضعیت مکانیکی  کامل شده و در نهایت به اضافه کردن ضرایب خواهیم پرداخت. در نهایت پس از تعیین متراژ لوله کشی ها، کانال کشی، تعیین تعداد تجهیزات و غیره، مقادیر در فایل اکسل براساس فهرست بهای 97 اضافه خواهد شد.

met 1 - متره و برآورد تاسیسات مکانیکی

صافی در متره و برآورد تاسیسات مکانیکی

در این فصل، صافی ها را مطابق آنچه که در آموزش “متره صافی و لزره گیر” اشاره شد (برای پمپ های خطی و زمینی) در فایل اکسل وارد می کنیم. تمامی صافی ها در این پروژه، با فشار نامی PN10 هستند، لذا نیازی به اضافه بها برای فشارِ کاری آنها نخواهیم نداشت.

met 3 - متره و برآورد تاسیسات مکانیکی

دیگ حرارتی آب گرم در متره و برآورد تاسیسات مکانیکی

در این فصل، دیگ ها را مطابق آنچه که در آموزش “متره موتورخانه” اشاره شد در فایل اکسل وارد می کنیم. در این پروژه  از 2 عدد دیگ فولادی  به ظرفیت 300  هزار کیلو کاری بر ساعت استفاده شده است. ( ظرفیت کل دیگ ها 600  هزار کیلو کاری بر ساعت است برای سیستم گرمایشی و آب بهداشتی).

هر دیگ، ظرفیت 300  هزار کیلوکالری بر ساعت دارد. لذا این آیتم از فهرست، ظرفیت ما رو پوشش داده و آن را در 2 ضرب می کنیم چون، 2 عدد دیگ موجود است (نحوه شکستن ظرفیت برای دیگ در بخش آموزش همان فصل آورده شده است).

met 4 - متره و برآورد تاسیسات مکانیکی

هواکش ها در متره و برآورد تاسیسات

در این فصل، هوا کش ها را مطابق آنچه که در آموزش “متره کانال کشی، دریچه، دودکش و هواکش” اشاره شد در فایل اکسل وارد می کنیم. توجه شود که برای هواکش حلزونی، از یک دستگاه الکتروموتور 3 اسب بایستی استفاده شود، که آن را در فصل “الکتروموتورها” اضافه خواهیم کرد.

met 5 - متره و برآورد تاسیسات مکانیکی

فن کویل، یونیت هیتر در متره و برآورد تاسیسات مکانیکی

در این فصل، فن کویل ها و یکی از هواسازها را مطابق آنچه که در آموزش “متره سرمایش گرمایش” اشاره شد در فایل اکسل وارد می کنیم. برای هواساز مولتی زون نیز با ظرفیت 9600 سی اف ام از اقلام فاکتوری استفاده می کنیم.

met 6 - متره و برآورد تاسیسات مکانیکی

   راهنمای آموزش ها

آموزش حضوری

 • پس از ثبت نام، فایل راهنمای دوره را از پنل کاربری خود دانلود کنید.

آموزش غیر حضوری

 • تمام آموزش ها با قفل نرم افزاری ارائه شده است و تنها بر روی سیستم کامپیوتر قابل اجراست.  
 • جهت دانلود آموزش به پنل کاربری در سایت مراجعه فرمایید.
 • پیشنهاد می گردد آموزشها را با دانلود منجر دانلود کنید.

11 پاسخ به “متره و برآورد تاسیسات مکانیکی”

 1. با سلام و تشکر از مدیریت محترم، بی صبرانه منتظر این آموزش هستم. لطفا اطلاع رسانی کنید.

  1. با سلام، متره و برآورد در خال نگارش است و در اسرع وقت برای شما ایمیل خواهد شد

 2. جا داره تشکر ویژه ای داشته باشم از مدیریت محترم تاسیسات نوین. بنده این آموزش رو تهیه کردم و با اینکه در مشاور کار می کنم و متره را برای تمام پروژه ها انجام می دیم، اما در این آموزش به نکاتی اشاره شده است که واقعا جای حرفی نمیذاره. تشکر تشکر

 3. سلام و تشکر بابت محصولات خوبی که در سایت قرار می دید . من این محصول رو در جشنواره زمستانه تهیه کردم و بسیار راضی هستم.

 4. سلام، من آموزش بررسی کردم و این آموزش رو برای مهندسین تازه کار و جوان بشدت توصیه میکنم- تشکر از تاسیسات نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.