بازدید: 5304 بازدید

در این آموزش به 3 مبحث مهم که در زمان کار با نرم افزار رویت درگیر آن هستید اشاره شده است. این 3 مهم عبارتند از تمپلیت رویت، فایل پروژه و نیز فایلهای فمیلی. اولین مورد که به آن می پردازیم، فایل های پروژه در رویت هستند. فایل پروژه در رویت اصلی ترین فایل است که شامل بخشهای مختلفی از جمله پلان، شیتها، فهرستها، و دیگر اطلاعات پروژه میباشد.

rv 3 9 1 - آموزش رویت مپ 2 - تمپلیت رویت  فایل پروژه در رویت با پسوند RVT ساخته و ذخیره می شود. همانطور که در تصویر نیز آورده شده است، با کلیک بر روی آیکون رویت در گوشه سمت چپ بالا، می توان به ساخت پروژه جدید اقدام کرد. برای ذخیره سازی نیز پس از کلیک بر روی گزینه SAVE AS، پسوند مربوطه مشابه تصویر زیر ظاهر می شود. همانطور که دیده می شود پسوند دیگری نیز داریم که RTE است و برای تمپلیت ها بکار میرود.

RV 3 9 2 - آموزش رویت مپ 2 - تمپلیت رویت

تمپلیت رویت 

بطور کلی تمپلیت رویت (قالب رویت) وظیفه ذخیره سازی پارامترهای مختلفی از جمله المانتهای طراحی و استانداردها را داراست. برای مثال شما می توانید وارد نرم افزار رویت شده و یک تمپلیت کاملا اختصاصی برای شرکت خود بسازید و همیشه از آن برای طراحی پروژه هایتان استفاده نمایید.

برای مثال می توان قالب شیتهای نقشه، نوع خط یا فونتی خاص، مقیاس نقشه، متریک یا انگلیسی بودن ابعاد، و خیلی موارد دیگر را به آن افزود. لذا هر زمانی که یک پروژه جدید شروع می کنید (با پسوند RVT)، از همین تمپلیت رویت استفاده خواهید کرد. برای تغییر مسیر تمپلیتها در رویت، ابتدا در صفحه اصلی بر روی گزینه FILE و سپس گزینه OPTIONS کلیک کنید.

RV 3 9 4 - آموزش رویت مپ 2 - تمپلیت رویت

RV 3 9 5 - آموزش رویت مپ 2 - تمپلیت رویت

حال در منوی باز شده، می توانید از بخش اول که با رنگ زرد نشان داده شده است، به اضافه یا کم کردن تمپلیتها نسبت به مقادیر پیش فرض اقدام کنید. در این حالت با فشردن دکمه بعلاوه، پنجره جدیی باز میشود که مسیری که تملیت ها را در آن ذخیره کرده اید را نشان می دهد. سپس می توانید فایل مربوطه را انتخاب و اضافه نمایید. بهمین شکل با فشردن کلید منفی، میتوانید تمپلیتی را که نیاز دارید را انتخاب و سپس حذف نمایید.

 در بخش دوم که با رنگ سبز مشخص شده است، نیز مسیر اصلی تمپلیت ها دیده می شود که بسته به نظر کابر می تواند تغییر داده شود. این آدرس، مسیر پیش فرضی است که در زمان نصب برنامه توسط رویت ساخته می شود.

RV 3 9 6 - آموزش رویت مپ 2 - تمپلیت رویت

برای دسترسی به تمپلیتهای مختلف کلیک کنید.

تمپلیت رویت معماری Architectural

تمپلیت رویت تجاری Commercial

تمپلیت رویت  Construction

تمپلیت رویت الکتریکال Electrical

تمپلیت مکانیکال Mechanical

تمپلیت لوله کشی Plumbing

تمپلیت مسکونی Residential

تمپلیت تحلیل سازه Structural Analysis

تمپلیت سیستم Systems

بخش سوم این آموزش در خصوص فایل فمیلی در رویت است. در خصوص ساخت فمیلی و انواع آن در آموزشهای بعدی مفصلا بحث خواهیم کرد. فمیلی ها در رویت از دیگر اجزای سازنده پروژه شما هستند. این فمیلی ها در 2 حالت در نرم افزار مورد استفاده قرار میگیرند. حالت اول به فمیلی سیستم و حالت دوم به فمیلی Component معروف هستند.

حالت اول نوعی از فمیلی است که در همان پروژه ساخته و استفاده می شود و بعنوان مثال می توان به دیوار، کف، سقف و خیلی اجزای دیگر اشاره کرد.  اما نوع دوم از فمیلی رویت، قابلیت لود کردن به هر پروژه ای را داراست. برای مثال میتوان به فمیلی مبلمان ساختمان اشاره کرد یا هرگونه فمیلی مکانیکال، الکتریکال، سازه و …  پسوند فایلهای فمیلی در رویت با RFA ساخته و ذخیره می شوند.

EV 3 9 3 - آموزش رویت مپ 2 - تمپلیت رویت

جهت دسترسی به آموزشهای جامع رویت مپ کلیک کنید