بازدید: 6406 بازدید

در خدمت کاربران محترم تاسیسات نوین هستیم با سوال چهارم از چالش تاسیساتی و بررسی ساکشن دیفیوزر در بخش مکش پمپ ها در موتورخانه ها. سوال این بود که این تجهیز چه نام دارد و چه ظایفی را برعهده دارد؟

این چالش تاسیساتی به نسبت چالشهای قبلی کمی متفاوت تر بود با توجه به اینکه اکثر دوستان بدرستی به پاسخ مسئله اشاره کردند. همانطور که در این شکل دیده می شود این تجهیز در مکش پمپ ها معمولا در سیستمهای هیدرونیک نصب میشه و نام آن ساکشن دیفیوزر است. همچنین به این تجهیز تقسیم کننده جریان نیز گفته می شود.

قبل از آنکه به وظایف ساکشن دیفیوزر اشاره کنیم، اجازه دهید قطعات اصلی این تجهیز را با هم بررسی کنیم.

یک ساکشن دیفیوزر ترکیبی از یک زانویی، یک کاهنده، صافی و پره های آرام کننده جریان است. در واقع از همین پره ها برای ایجاد جریان لمینار در ورودی پمپ استفاده می شود و این مهمترین وظیفه ای است که این ساکشن دیفیوزر می تواند انجام دهد و نتیجه آن این خواهد شد که دیگر نیازی به نصب 3 تا 5 برابرقطر لوله در مکش پمپ نداریم. این مهم  در جانمایی و نصب پمپ ها در موتورخانه کمک شایانی خواهد کرد.

وظیفه دیگری که ساکشن دیفیوزر بر عهده دارد این است که در این تجهیز، یک صافی وجود دارد که بمانند یک صافی مستقل می تواند در مکش پمپ کار کند و با توجه به گیج های فشاری که در قسمت های مختلف ساکشن دیفیوزر نصب می شود، می توان اختلاف فشار 2 سر صافی را اندازه گرفت و در صورتی که افزایش افت فشار داشته باشیم، می توانیم به تمیز کردن صافی اقدام نماییم.

بخش اعلام نتیجه

خوشبختانه دوستان بیشتری در بحث این هفته شرکت کردند که از تک تک عزیزان تشکر میکنیم بخاطر وقتیکه گذاشتند. در انتهای ویدیو آموزشی نام برنده به قید قرعه اعلام شده است. هدف ما از این بحث ها، صرفا جنبه آموزشی آن است.

هفته آینده با سوال دیگری از چالش تاسیساتی در خدمت شما خواهیم بود و امیدواریم که شما برنده هفته آینده ما باشید.

بهترین باشید و همیشه به روز

جواب سوال سوم از چالش تاسیساتی

 آموزش تصویری مطلب فوق