آموزش کریر-1

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

از این جلسه نکات مهم نرم افزار کریر هپ در طراحی تاسیسات که برای محاسبه بارهای ساختمان و همچنین آنالیز اقتصادی سیستم ها همچون نرم افزار تریس بکار می رود را آغاز می کنیم. برای شروع نصب ورژن 4.9 نرم افزار در زیر قرار داده شده است که با فایل دیگری بنام ECAT همراه است.

 

به پیشنهاد کمپانی کریر ابتدا بایستی فایل ECAT نصب شود و سپس فایل کریر هپ ورژن 4.9.

 

البته ورژن جدیدتری اخیرا با شماره 5.1 نیز منتشر شده است که در ادامه آنرا در اختیار عزیزان قرار خواهیم داد . با توجه به اینکه اکثر مهندسین در ایران با نرم افزار کریر آشنا هستند از مطالب جزیی در خصوص نصب آن پرهیز کرده و به نکات مهم در طراحی خواهیم پرداخت. در زمان باز کردن نرم افزار کریر هپ نصب شده، محیط های زیر دیده می شود.

 

نرم افزار کریر هپ1

 

این صفحه مشخصات قانونی و حقوقی نرم افزار کریر را نشان می دهد و در قسمت فلش خورده نیز، نام شرکتی که توسط کاربر در زمان نصب داد شده است، نمایش داده می شود. بعد از اوکی کردن این صفحه، پنجره زیر باز شده که فایلهایی که از قبل توسط کاربر ذخیره شده است را نشان میدهد.

 

نرم افزار کریر هپ2

 

 

همچنین از قسمت FIND نیز می توان مسیر فایلهای ذخیره  شده را تغییر داد. در قسمت زیرین همین پنجره نیز، می توان ورژن فایلهای مختلف را مشاهده کرده و انتخاب کرد. مثلا می خواهیم فایلی که با ورژن 4.3 قبلا ذخیره شده است را  باز کنیم (مبحث نرم افزار کریر هپ):

 

 

نرم افزار کریر هپ3

 

پس از تایید این صفحه نیز، پنجره زیر باز میشود که شامل بخشهای زیر است:

 

نرم افزار کریر هپ4

 

در منوی اول از نرم افزار کریر هپ

  • نوع واحدهای متریک یا انگلیسی را در طراحی تاسیسات مشخص می کنیم.
  • در بخش بعدی آدرس ایمیل طراح پروژه داده میشود.
  • در بخش OPERATING MODE، برای فعال کردن آنالیز انرژی پروژه استفاده میشود.
  • بخش سمت چپ نیز، فعال کردن نشانگر تاریخ، زمان و نکات برنامه است.

منوی دوم از نرم افزار کریر هپ بسیار مهم است که شامل موارد زیر است

 

نرم افزار کریر هپ5

از گزینه زیر برای محاسبات هوای تازه در نرم افزار کریر هپ طبق استاندارد ASHRAE 62.1 استفاده میشود که بسیار بسیار بسیار در طراحی تاسیسات مهم است و بایستی طبق آخرین ورژن انتخاب گردد که در اینجا 2010 است.

 

نرم افزار کریر هپ6

 

گزینه بعدی برای آنالیز انرژی در طراحی تاسیسات است که این مهم طبق استاندارد ASHRAE 90.1 انجام میشود.

 

نرم افزار کریر هپ7

 

گزینه بعدی برای پروژه های LEED کاربرد دارد که سرآمد آن در کشور آمریکا است. متاسفانه چنین استانداردهای بعد از گذشت حدود 22 سال هنوز در طراحی تاسیسات ایران انجام نمی شود. (استانداردهای LEED (طراحی های ساختمانهای سبز) از سال 1995 در آمریکا پایه گذاری شده است و سالیانه پروژه های زیادی در سرتاسر دنیا مدارک LEED را بخود اختصاص میدهند).

 

نرم افزار کریر هپ8

 

برای دسترسی به آموزش کامل با مثالهای کاربردی کلیک کنید