0
(0)

در لوله کشی چدنی فاضلاب برای اتصال و آب بندی محل اتصال لوله و فیتینگ های چدنی سر کاسه دار، از کتف و سرب استفاده میشود (شکل 1-16).

CAST 2 1 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

– کنف: کنف رشته هایی از پوسته یا ساقه گیاه کنف است که در بعضی از کشورهای جهان، مانند کوبا، پاکستان و ایران می روید و از آن برای تولید طناب، گونی و آب بندی کردن محل اتصال لوله و فیتینگهای فولادی (در اتصال دنده ای و لوله و فیتینگ های چدنی سر کاسه دار) در لوله کشی چدنی فاضلاب استفاده می شود. کنف را به صورت عمده در بسته های بزرگ موسوم به بندیل (شکل ۱-17) و برای مصارف کم در بسته های کوچک (شکل ۱-18) به بازار عرضه می کنند.  

CAST 2 2 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

     CAST 2 3 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

          

– بوته ی ذوب و ملاقه ی سرب ریزی برای ذوب کردن شمش سرب، آن را در درون ظرفی موسوم به بوته (شکل 1-19) حرارت می دهند. بوته ی ذوب سرب ظرف فلزی یا گرافیتی است که بر روی چراغ کوره ای قرار می گیرد. بوته ها به اشکال مختلف ساخته میشوند.

CAST 2 4 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

برای برداشتن سرب مذاب از درون بوته ی ذوب سرب و ریختن آن در محل اتصال، از ملاقه ی مخصوص استفاده میشود (شکل 1-20).

CAST 2 5 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

جنس ملاقه های سرب ریزی معمولا از جنس فولاد است و برای جلو گیری از سوختن دست ها، دسته ی ملاقه را قدری بلند می سازند. و برای سهولت در ریختن سرب به محل اتصال در لبه ی ملاقه، کمی گودی ایجاد می کنند. در شکل 1-21 گودی ملاقه ی سرب ریزی مشاهده می شود.

CAST 2 6 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

– چکش فلزی: برای کوبیدن کتف و سرب در محل اتصال، از چکش فلزی ۵۰۰-۳۰۰ گرمی استفاده می شود (شکل 1-22)

CAST 2 7 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

– قلم های کنف کوب و سرب کوب: برای کوبیدن و فشرده کردن کتف بافته شده در محل اتصال، از چند نوع قلم کنف کوب و برای کوبیدن سرب در محل اتصال از انواع قلم سرب کوب استفاده می شود. در شکل 1-23، چند نوع قلم کنف کوب، سرب کوب، قلم تخت و ناخنی مشاهده می شود.

CAST 2 8 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

قلم های کنف کوب که به صورت دو خم ساخته می شوند، دارای تیغه ای منحنی و بلند با مقطعی باریک اند، که به راحتی در فضای خالی محل اتصال قرار می گیرند (شکل 1-24).

CAST 2 9 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

آنها را با توجه به نیاز و قرار گرفتن محل اتصال در نقاط مختلف ساختمان، به اشکال گوناگون می سازند (شکل 1-25).

CAST 2 10 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

از قلم های سرب کوب برای کوبیدن سرب مذاب ریخته شده در محل اتصال استفاده می شود (شکل 1-26).

CAST 2 11 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

قلم های سرب کوب از نظر شکل ظاهری شبیه قلم های کنف کوب اند با این تفاوت که دارای تیغه ای کوتاه تر بوده است و مقطع تیغه ی سرب کوب ها پهن تر از مقطع کنف کوب هاست . قلم های کنف کوب نیز، برحسب محل قرارگیری اتصال، در اشکال مناسب ساخته می شوند. دسته ی قلم های کنف کوب و سرب کوب را برای جلوگیری از سر خوردن آنها از دست افراد در موقع کار، به صورت چند وجهی می سازند.

قلم های تخت در دو نوع با دم پهن، و ناخن (با دم نازک) ساخته و به بازار عرضه می شوند (شکل 1-27).

CAST 2 12 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

از قلم تخت، هنگام اتصال لوله های چدنی سرکاسه دار، برای جداسازی سرب اضافی بیرون زده از لبه ی سرکاسه استفاده میشود (شکل 1-28).

CAST 2 13 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

– چراغ کوره ای: از این وسیله، در اتصال لوله و فیتینگ های چدنی سر کاسه دار، برای حرارت دادن و ذوب کردن شمش سرب استفاده می شود. پس از قرار گرفتن چراغ کورهای در زیر بوته ی ذوب سرب، آن را روشن می کنند. چراغ های کوره ای در انواع نفت سوز و گاز سوز ساخته می شود.

– چراغ های کوره ای نفت سوز، برحسب نیاز، در ظرفیت های مختلف ساخته می شوند. چراغهای کوره ای نفت سوز در دو نوع دستی (چهار لیتری و یک لیتری) (شکل 29 – 1) و بزرگ پایه دار ساخته می شوند (شکل 1-30).

CAST 2 14 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

CAST 2 15 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

از چراغ کوره ای نفت سوز بزرگ پایه دار برای ذوب کردن سرب درون بوته و از چراغ کورهای نفت سوز دستی اغلب برای ذوب کردن سرب درون محل اتصال لوله یا فیتینگ های چدنی سر کاسه دار معیوب و جداسازی آنها در چدن کاری، استفاده میشود. اجزای یک نوع چراغ کورهای نفت سوز دستی در شکل 1-31 نشان داده شده است.

CAST 2 16 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

امروزه، به دلیل آلوده شدن محیط کار با چراغ های کوره ای نفت سوز، دیگر کمتر از آن استفاده می شود. بهترین وسیله برای ذوب کردن سرب، استفاده از چراغ های کوره ای گاز سوز است. در شکل های ۱-۳۲ و 1-33 دو نوع چراغ کورهای گاز سوز پایه دار مشاهده می شود.

CAST 2 17 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

CAST 2 18 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

در شکل 1-34 نیز دو نوع مشعل گاز سوز، که در چدن کاری کاربرد دارند، نشان داده شده است.

CAST 2 19 - لوله های چدنی در فاضلاب 2

دسترسی به مطالب لوله کشی فاضلاب

مرجع: کتب کار و دانش

آیا این پست برای شما مفید بود؟

لطفا رای دهید

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.