تحلیل لوله کشی چیلر

امتیاز 5.00 ( 1 رای )
نوع فایل
متنی
نویسنده
تاریخ انتشار
25 اردیبهشت 1398
تعداد بازدید
988 بازدید
29,000 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول
هم اکنون این محصول را تهیه کرده و 2.9 امتیاز پاداش بگیرید!

تحلیل لوله کشی چیلر
در این مجموعه آموزشی به مطالبی در خصوص شناخت بهتر سیستم لوله کشی چیلر پرداخته شده است و تحلیل لوله کشی چیلر را از حالت سنتی که همان تک مدار حجم ثابت است شروع کرده و با سیستم های نوینی شامل اولیه –ثانویه و تک مدار حجم  متغیر به پایان می بریم. در انتها نیز تحلیل یکی از سیستم ها را در بارهای مختلف بررسی خواهیم کرد.

عناوین تحلیل لوله کشی چیلر

 • لوله کشی چیلر
 • سندرم دلتا تی پایین در چیلرها
 • بررسی مدار اولیه ثانویه چیلر (هر دو مدار حجم ثابت)
 • بررسی مدار اولیه (حجم ثابت) و ثانویه (حجم متغیر) چیلر
 • لوله کشی چیلر در مدار حجم متغیر
 • تحلیل سیستم لوله کشی اولیه ثانویه در 4 حالت 100%-75%-50%-25% زیر بار

لوله کشی چیلر

طراحی چیلر در سیستم حجم ثابت یکی از ساده ترین نوع لوله کشی چیلر است. در این طرح پمپ های با دبی ثابت، مقدار معینی از سیال را برای تامین بار سرمایشی به ساختمان می فرستند. در این شرایط نیاز به نصب شیرهای کنترلی 3 راهه بر روی تمامی کویل هاست که در زمان میان باری وظیفه بای پس کردن سیال را بر عهده دارند (مبحث تحلیل لوله کشی چیلر).

در واقع در بارهای جزیی، مقدار آبی که از کویل عبور میکند کاهش میباید (در جواب به دمای هوای رفت به فضا). اما مقدار کل آبی که از شیر کنترلی خارج شده و به سمت چیلر برمیگردد همچنان ثابت است. شکل زیر تصویری از این طرح را نشان میدهد.

تحلیل لوله کشی چیلر

مهم 

حال اتفاقی که می افتد این است که ترکیب آب بای پس شده و آب برگشتی از چیلر باعث افت شدید دمای آب برگشتی به چیلر شده و این مهم سبب پایین آوردن کارایی چیلر در دلتا تی طراحی خواهد شد.

به این خاطر که کنترل دمای آب رفت براساس ست پوینت از قبل تعیین شده و ثابت است. این معضل به سندرم دلتا تی پایین معروف است که در اکثر سیکلهای چیلر با مدار حجم ثابت وجود دارد (مبحث تحلیل لوله کشی چیلر).

سندرم دلتا تی پایین در چیلرها

سندرم دلتا تی پایین در چیلرها سبب دور شدن از راندمان چیلر و افزایش مصرف برق خواهد شد. فرض کنیم دمای آب برگشت چیلر در طراحی 55 درجه فارنهایت است اما در عمل مقدار 52 درجه فارنهایت اندازه گیری شده است. چیلر تحت بار زیر قرار خواهد گرفت:

تحلیل لوله کشی چیلر

مثال: یک ساختمان 6 طبقه با کاربری اداری، نیاز به 600 تن بار سرمایشی دارد (هر طبقه حدود 100 تن). برای مجموعه 3 دستگاه چیلر 200 تن با دمای آب رفت 44 درجه فارنهایت و برگشت 56 درجه طراحی شده است.

دلتا تی طراحی 12 درجه فارنهایت در نظر گرفته شده است لذا 400 gpm به ازای هر چیلر خواهیم داشت. لذا دبی کل در موتورخانه 1200 gpm و به ازای هر طبقه 200 gpm است. حال به 2 کارکرد در فول لود و 50% پارت لود اشاره می کنیم.

مشکلات سیستم در تحلیل لوله کشی چیلر

 • در 50% بار کل، یعنی به 300 تن نیاز داریم (تنها 2 چیلر). اما در عمل هر 3 چیلر وارد مدار می شوند
 • در 50% بار کل، یعنی به 300 تن نیاز داریم با دبی 600 gpm
 • اما 3 چیلر وارد مدار شده اند و دبی به 1200 gpm افزایش یافته و پمپ های بیشتری در مدار هستند

بطور کلی، 2 نوع سیستم لوله کشی از لحاظ موقعیت پمپ ها در سیستم حجم ثابت برای چیلر موجود است. همین 2 ترکیب در مدار اولیه از سیستمهای اولیه ثانویه نیز نشان داده خواهد شد (مبحث تحلیل لوله کشی چیلر).

 بررسی مدار اولیه ثانویه چیلر (هر دو مدار حجم ثابت) 

مثال تحلیل لوله کشی چیلر

مشکل سیستم قبلی را در 50% میان باری بررسی خواهیم کرد. همان مثال قبلی را با 3 چیلر 200 تن در نظر بگیرید با این تفاوت که در مدار ثانویه 4 پمپ حجم ثابت با دبی 300 gpm اضافه شده است.

با ترکیب مدارهای اولیه ثانویه، هیچکدام از مدارها بر روی یکدیگر اثر نداشته، لذا دست طراح برای تغییر دلتا تی و gpm هر مدار باز است. همین مسئله باعث می شود که در مثلا میان باری 50%، یکی از چیلرها را بتوانیم از مدار خارج کنیم چراکه تنها به 300 تن بار نیاز داریم. (توجه: سیستم همچنان دبی ثابت است).

تحلیل لوله کشی چیلر

کاهش مصرف انرژی در پمپ های ثانویه

مقدار دبی در مدار ثانویه نصف شده است (از 1200 به 600 gpm)  که این معادل توان سوم آن برای مصرف برق است یعنی 12.5% درصد. لذا کاهش مصرف انرژی در پمپاژ برابر 87.5% است.

کاهش مصرف انرژی در پمپ های اولیه

2 پمپ در مدار خواهند بود که باز هم نسبت به سیستم اول (تک لوپ حجم ثابت)، سیستم دارای کاهش در مصرف برق پمپاژ است.

سندروم دلتا تی پایین

 در این سیستم در میان باری با توجه به بالاتر بودن دبی در مدار اولیه، برگشت مستقیم دبی در لوله مشترک اتفاق افتاده که دمای برگشت به چیلر را کاهش می دهد. لذا همچنان مشکل دلتا تی پایین وجود دارد اما نه به شدت سیستم اول (مبحث تحلیل لوله کشی چیلر).

تحلیل لوله کشی چیلر

لوله کشی چیلر در مدار حجم متغیر

لوله کشی چیلر در مداربندی های اولیه ثانویه با تمام مزیت هایی که دارد، عیوبی را نیز به همراه داشت که از جمله آنها می توان به سندروم دلتا تی پایین در حالات میانباری اشاره کرد.

برای رفع این معضل و نیز افزایش راندمان سیستم از لوله کشی دبی متغیر استفاده می کنیم. در این نوع لوله کشی تمام دبی گذرا از سیستم متغیر است و سیستم از جهاتی مشابه نوع لوله کشی با دبی ثابت در نوع سنتی است. با توجه به جدید بودن این سیستم به کلیاتی از طراحی آن می پردازیم.

تحلیل لوله کشی چیلر

مثال تحلیل لوله کشی چیلر

3 عدد چیلر به ظرفیت هرکدام 500 تن با دلتا تی طراحی 12 درجه فارنهایت در مدار قرار دارند. در این شرایط چون سیستم دبی متغیر است، می توان از نوع لوله کشی منیفولد برای پمپ های چیلر استفاده کرد (مبحث تحلیل لوله کشی چیلر).

در ساختمان، کویل ها با شیرکنترل دو راهه طراحی شده اند. درجه حرارت طراحی آب رفت  44 و برگشت 56 (درجه فارنهایت) برای چیلر در نظر گرفته شده است.

تحلیل لوله کشی چیلر

مطالب رایگان چیلر

این آموزش ارزشمند را با 15% تخفیف ویژه از پکیج طراحی مقدماتی تهیه کنید

   راهنمای خرید:
 • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
 • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
 • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

5 پاسخ به “تحلیل لوله کشی چیلر”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.