متره و برآورد تاسیسات مکانیکی
 • 02 دی 1397
 • 823 بازدید
 • کد محصول 6225
 • ۹۹,۰۰۰ تومان
  امتیاز 5.00 متره و برآورد تاسیسات مکانیکی">
  ۹۹,۰۰۰ تومان – خرید
  دسته بندی :

  نوع آموزش : تصویری
  لطفا پس از خرید، این آدرسها را در ایمیل خود برای لینک های دانلود جستجو فرمایید : INBOX و SPAM
  در صورت بروز هر گونه مشکل با ادمین در تماس باشید : n۲۰۰۳zh@gmail.com
  جهت توضیحات تکمیلی به بخش ذیل مراجعه فرمایید

  متره و برآورد تاسیسات مکانیکی
  در این آموزش به اصول متره و برآورد تاسیسات مکانیکی بصورت تصویری و بهمراه بررسی یک پروژه نمونه پرداخته ایم. همچنین خروجی متره بهمراه فایل اکسل سال 1397 و نیز فهرست بها در اختیار کاربر محترم قرار خواهد گرفت. 

  ویدیوی اول در واقع مقدمه ای کلی بر مبحث متره و برآورد تاسیسات است. در این آموزش از تعدیل استفاده نشده است.

   

  متره و برآورد تاسیسات 1

   

   

  حال متره و برآوردی که برای یک پروژه انجام میشود باید به تایید دستگاه نظارت و نماینده کارفرما برسد، و به کل این پروسه  صورت وضعیت نویسی گفته میشود. یک صورت وضعیت استاندارد دارای بخش های مختلفی است. از جمله :

   

  • صفحه اصلی که شامل نام پروژه، نام ناظر و نام پیمانکار است. همچنین در این بخش، ضرایب پروژه آورده می شود که بصورت کامل در بخش انتهایی که با فایل اکسل کار خواهیم کرد، راجب اون صحبت خواهیم کرد.
  • خلاصه مالی فصول
  • اطلاعات مالی هر فصل از فهرست بها

   

  همچنین صورت جلسه مواردی که در حین ساخت به تایید دستگاه نظارت رسیده باشد بایستی اضافه گردد مانند

  •  صورت جلسه تجهیزکارگاه
  •  صورت جلسه مصالح پای کار
  •  صورت جلسه حمل مصالح یامواد زاید
  •  صورت جلسه اقلام فاکتوری

   

  در خصوص ضرایب پروژه شامل ضریب پیمان، ضریب بالاسری ،ضریب منطقه ای، ضریب تجهیز کارگاه و ضریب اقلام فاکتوری در جلسه آموزش استفاده از فایل اکسل توضیحاتی خواهیم داد.

   

  قبل از شروع به متره کردن تاسیسات ساختمان، بایستی که بخش ها یا فهرست مختلف را برای پروژه یک یک بررسی کنیم. دلیل آنهم این است که بدین طریق می توانیم فصل هایی که برای پروژه نیاز نداریم را کنار گذاشته و عملیات متره و برآورد سریعتر پیش خواهد رفت.

   

  برای این مهم ابتدا به بررسی ساختمان می پردازیم. این ساختمان یک ساختمان اداری – آموزشی است که شامل 2 طبقه و بام است. موتورخانه در طبقه اول واقع شده و سیستم تهویه مطبوع، فن کویل به همراه هواساز هوای تازه طراحی شده است. همچنین این ساختمان دارای یک سالن آمفی تاتر است که یک هواساز مستقل برای سرویس دهی آن پیش بینی شده است. برای بخش های ازمایشگاهی نیز از هواساز 100% هوای تازه استفاده شده است. هواساز ها نیز در بام قرار گرفته اند. برای سیستم گرمایش از 2 عدد دیگ در موتورخانه و برای سرمایشی از 2 عدد چیلر هوا خنک مرکزی در بام استفاده شده است که در ادامه به ظرفیت آنها اشاره خواهیم کرد (متره و برآورد تاسیسات مکانیکی).

   

  همانطور که پیشتر اشاره شد، ابتدا بایستی فصلهایی که برای متره کردن نیاز داریم را مجزا کنیم. در این پروژه این عملیات برای تاسیسات مکانیکی انجام می شود.

  • متره و برآورد پلان فاضلابی
  • متره و برآورد پلان آبرسانی
  • متره و برآورد کانال کش، هواکش ها و دودکش
  • متره و برآورد آتش نشانی تر وخشک
  • متره و برآورد سرمایش گرمایش فن کویل
  • متره و برآورد سرمایش گرمایش هواسازها و چیلرها
  • متره و برآورد تجهیزات موتورخانه (دیگها، مشعلها، شیرآلات، ککلتور، پمپهاو …)
  • متره و برآورد صافی، لرزه گیر و کولر گازی
  • متره و برآورد عایق، بست و تکیه گاه ها
  • متره و برآورد اقلام فاکتوری

   

  با اضافه کردن این بخشها، صورت وضعیت مکانیکی  کامل شده و در نهایت به اضافه کردن ضرایب خواهیم پرداخت. در نهایت پس از تعیین متراژ لوله کشی ها، کانال کشی، تعیین تعداد تجهیزات و غیره، مقادیر در فایل اکسل براساس فهرست بهای 97 اضافه خواهد شد.

   

   

  متره و برآورد تاسیسات 2

  صافی در متره و برآورد تاسیسات مکانیکی

  در این فصل، صافی ها را مطابق آنچه که در آموزش “متره صافی و لزره گیر” اشاره شد (برای پمپ های خطی و زمینی) در فایل اکسل وارد می کنیم. تمامی صافی ها در این پروژه، با فشار نامی PN10 هستند، لذا نیازی به اضافه بها برای فشارِ کاری آنها نخواهیم نداشت.

   

  متره و برآورد تاسیسات 3

   

  دیگ حرارتی آب گرم در متره و برآورد تاسیسات مکانیکی

  در این فصل، دیگ ها را مطابق آنچه که در آموزش “متره موتورخانه” اشاره شد در فایل اکسل وارد می کنیم. در این پروژه  از 2 عدد دیگ فولادی  به ظرفیت 300  هزار کیلو کاری بر ساعت استفاده شده است. ( ظرفیت کل دیگ ها 600  هزار کیلو کاری بر ساعت است برای سیستم گرمایشی و آب بهداشتی).

  هر دیگ، ظرفیت 300  هزار کیلوکالری بر ساعت دارد. لذا این آیتم از فهرست، ظرفیت ما رو پوشش داده و آن را در 2 ضرب می کنیم چون، 2 عدد دیگ موجود است (نحوه شکستن ظرفیت برای دیگ در بخش آموزش همان فصل آورده شده است).

   

  متره و برآورد تاسیسات 4

  هواکش ها در متره و برآورد تاسیسات

  در این فصل، هوا کش ها را مطابق آنچه که در آموزش “متره کانال کشی، دریچه، دودکش و هواکش” اشاره شد در فایل اکسل وارد می کنیم. توجه شود که برای هواکش حلزونی، از یک دستگاه الکتروموتور 3 اسب بایستی استفاده شود، که آن را در فصل “الکتروموتورها” اضافه خواهیم کرد.

   

  متره و برآورد تاسیسات 5

   

  فن کویل، یونیت هیتر در متره و برآورد تاسیسات مکانیکی

  در این فصل، فن کویل ها و یکی از هواسازها را مطابق آنچه که در آموزش “متره سرمایش گرمایش” اشاره شد در فایل اکسل وارد می کنیم. برای هواساز مولتی زون نیز با ظرفیت 9600 سی اف ام از اقلام فاکتوری استفاده می کنیم.

   

  متره و برآورد تاسیسات 6

   

   

  این آموزش ارزشمند را با 15% تخفیف ویژه از پکیج طراحی پیشرفته 2 تهیه کنید 

   

   

   

  وب سایت آموزشی تاسیسات نوین ایران با هدف ارایه مقالات تاسیساتی، کتاب جامع تاسیسات، نرم افزارهای تاسیساتی، آموزش تاسیسات مکانیکی شامل وی آر اف، طراحی موتورخانه، استخر، بویلر، چیلر، اسپرینکلر، نرم افزار کریر، کولر آبی، گرمایش از کف، کانال کشی، لوله کشی، متره و برآورد، تاسیسات بیمارستان، طراحی فن، محاسبه پمپ و …  فعالیت میکند.

  8 دیدگاه برای “متره و برآورد تاسیسات مکانیکی
  1. با سلام و تشکر از مدیریت محترم، بی صبرانه منتظر این آموزش هستم. لطفا اطلاع رسانی کنید.

  2. سلام.من این محصول رو خریدم ولی هیچ فایلی برای دانلود ندارم

   • با سلام، متره و برآورد در خال نگارش است و در اسرع وقت برای شما ایمیل خواهد شد

  3. جا داره تشکر ویژه ای داشته باشم از مدیریت محترم تاسیسات نوین. بنده این آموزش رو تهیه کردم و با اینکه در مشاور کار می کنم و متره را برای تمام پروژه ها انجام می دیم، اما در این آموزش به نکاتی اشاره شده است که واقعا جای حرفی نمیذاره. تشکر تشکر

  4. سلام و تشکر بابت محصولات خوبی که در سایت قرار می دید . من این محصول رو در جشنواره زمستانه تهیه کردم و بسیار راضی هستم.

  5. آموزشهاتون واقعا خوب و جامع هستند

  6. سلام، من آموزش بررسی کردم و این آموزش رو برای مهندسین تازه کار و جوان بشدت توصیه میکنم- تشکر از تاسیسات نوین

  ثبت دیدگاه

   • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
   • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
   • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  محصولات مشابه
  برو بالا