نوع دوره
فیلم
مدرس
نوید ژیانی
تاریخ انتشار
24 اردیبهشت 1398
تعداد بازدید
5345 بازدید
196,000 تومان
افزودن به سبد خرید
خرید این محصول

این فایل آموزشی نحوه طراحی دریچه ها در تهویه مطبوع را آموزش می دهد. سایزینگ انواع دریچه های مهم اعم از دیفیوزر، گریل و رجیستر به همراه مثال های کاربردی در این آموزش ارائه شده است. توجه شود که این آموزش در ادامه بخش 2 مقدماتی برای دریچه ها آورده شده است. 

عناوین طراحی دریچه ها در تهویه مطبوع

 • برسی انواع دیفیوزرها (Louvre Bladed، ، Louvre Bladed، Linear Slot، Swirl، Floor Outlet)
 • برسی انواع گریل (Egg Crate، Bar، Transfer)
 • برسی رجیسترها
 • انتخاب دریچه دیفیوز، گریل و رجیستر
 • مثال ها – نحوه سایز زدن دریچه از جداول
 • انتخاب دریچه های خطی (اسلات)
 • انتخاب لوور در سیستم هوایی
 • مقایسه حجم هوای استاندارد و واقعی

دیفیوزرها

 از انواع پر مصرف دریچه در سیستم هوای تغذیه است که در سقف های گریدی کار شده و با کاهش سرعت هوای روی دریچه، افزایش فشار استاتیک را ایجاد می کنند. شکل زیر نمونه ای از دریچه های دیفیوزری گرد و مربعی را نشان می دهد.

البته در برخی موارد در سقف های سخت نیز مانند سرویس های بهداشتی از این نوع دریچه استفاده می شود. الگوی پرتاب جریان در این نوع دریچه ها مطابق شکل (2) است. در این شکل منظور از ISOVEL کانتورهای هم سرعت جریان هواست (مبحث طراحی دریچه ها در تهویه مطبوع).

 

دریچه 1 1 - طراحی دریچه ها در تهویه مطبوع

دریچه های خطی

دیفیوزرهای خطی از دیگر دریچه های پر مصرف در انتقال هوا است و یکی از فواید آن استفاده در مکان هایی است که فضای دسترسی کافی در سقف کاذب وجود ندارد. در ادامه همین بخش به مثالهایی در این زمینه اشاره شده است.

گریل Grille

این نوع دریچه ها معمولا برای انتقال هوای رفت، برگرداندن هوای برگشت به دستگاه تهویه مطبوع و یا اگزازست استفاده می شوند. برای این دریچه ها دمپری وجود ندارد و می توانند در سقف، کف و یا به شکل دیواری نصب شوند.

 

دریچه 1 3 - طراحی دریچه ها در تهویه مطبوع

رجیستر

این نوع دریچه ها همان گریل ها هستند با این تفاوت که دارای دمپر بر روی بدنه خود هستند. بنابراین می توان محل عبور هوا را به دلخواه تنظیم نمود. البته در برخی موارد برای هوای رفت در سقف های سخت مانند سرویس های بهداشتی نیز استفاده می شود. معمولا سطح نهایی دریچه ها، توسط روکش آلومینیوم، استیل، استنلس استیل و پلاستیک و با رنگ دلخواه پوشانده می شود (مبحث طراحی دریچه ها در تهویه مطبوع).

 

 

دریچه 1 4 - طراحی دریچه ها در تهویه مطبوع

دریچه 1 5 - طراحی دریچه ها در تهویه مطبوع

 

توجه شود که افت فشار را کمتر از 0.06 اینچ واتر گیج در نظر گرفته ایم. به طور مشابه، می توان ابعاد و نوع دریچه ها را تغییر داد و براساس رنج متفاوت هوادهی، از آنها استفاده کرد. روش سایزینگ برای دیگر کارخانه های سازنده، با بررسی پارامترهای اثرگذار مشابه است.

 

دریچه 1 6 - طراحی دریچه ها در تهویه مطبوع

مثال 3

سایز دریچه دیواری با حجم هوا عبوری 1.000 سی اف ام و ماکزیمم سطح صدای مجاز NC=20 به دست آورید؟

جواب: مشابه حالت قبل به کاتالوگ یک شرکت معتبر مانند شرکت Price مراجعه کرده و در بخش مربوط به گریل ها (Model 510)، مقدار سطح صدا NC=20 را انتخاب می کنیم (مبحث طراحی دریچه ها در تهویه مطبوع).

 

دریچه 1 7 - طراحی دریچه ها در تهویه مطبوع

مثال 4

سایز دریچه دیواری برای جریان هوای عبوری 1500 سی اف ام و ماکزیمم سطح صدای مجاز NC=30 به دست آورید؟

جواب

اگر دریچه را برای هوای رفت سایز کنیم، طبق جدول (6) ابعاد زیر در دسترس خواهند بود که بنا به فاصله پرتاب مورد نیاز، زاویه تیغه را برای سرعت 50 فوت بر دقیقه انتخاب می کنیم.

32 اینچ در 8 اینچ ، 26 اینچ در 10 اینچ، 22 اینچ در 12 اینچ و ….

اگر خواسته باشیم همین مثال را برای حالت برگشت انجام دهیم از گریل با مدل Model 530 استفاده می کنیم. با سطح صدای 20 و حجم هوای 1.000 سی اف ام، ابعاد دریچه برابر 36 اینچ در 12 اینچ خواهد بود. روش سایزینگ برای دیگر کارخانه های سازنده، با بررسی پارامترهای گفته شده مشابه است.

راهنمای آموزش ها
 • تمام آموزش ها با قفل نرم افزاری ارائه شده و تنها در سیستم عامل ویندوز قابل اجراست.  
 • جهت دانلود آموزش به پنل کاربری در سایت مراجعه فرمایید.
 • پیشنهاد می گردد آموزشها را با دانلود منجر دانلود کنید.

6 پاسخ به “طراحی دریچه ها در تهویه مطبوع”

 1. تشکر بابت این آموزش بسیار ارزنده که مطالبی که کاربر در بازار تاسیسات بدنبال یادگیری آن است را به بهترین شکل بیان میکنه

 2. با سلام – ممنون از زحمات شما – من و برادرم خیلی از آموزشهای شما رو تهیه کردیم و واقعا کمک حال بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.