تاسیسات آشپزخانه صنعتی

امتیاز 5.00 ( 1 رای )
نوع فایل
متنی
نویسنده
تاریخ انتشار
1 اسفند 1397
تعداد بازدید
2657 بازدید
به زودی ...

این فایل آموزشی نحوه محاسبه تاسیسات آشپزخانه صنعتی شامل دستگاه های تهویه مطبوع، هواساز و اگزازست فن ها را آموزش می دهد. در انتها نیز مثالی کاربردی بهمراه محاسبات جهت روشن تر شدن موضوع آورده شده است.

فهرست مطالب تاسیسات آشپزخانه صنعتی

 • طراحی و محاسبه آشپزخانه های صنعتی
 • مثال نمونه آشپزخانه یک هتل
 • نمونه خروجی محاسبات هواساز در نرم افزار Trane
 • نقشه تجهیزات مکانیکی آشپزخانه
 • نقشه تجهیزات مکانیکی در بام
 • جدول مشخصات تجهیزات مکانیکی

KIT 2 - تاسیسات آشپزخانه صنعتی

به منظور انجام محاسبات در آشپزخانه های صنعتی به 3 پارامتر اصلی نیاز است.

 1. تامین سرمایش، گرمایش و هوای تازه کارکنان
 2. اگزازست مناسب برای خارج کردن گرما، چربی و رطوبت
 3. تامین هوای جایگزین یا MAKE UP

تامین سرمایش، گرمایش و هوای تازه

برای این منظور دستگاهی باید در نظر گرفت که سرمایش، گرمایش و تهویه فضا را انجام دهد. این دستگاه می تواند به صورت روف تاپ یونیت، هواساز و یا هر وسیله دیگری باشد که فقط وظیفه بار برداشتن و عمل تهویه را بر عهده دارد. برای محاسبات این قسمت عدد 1.5 تا 2 وات بر فوت مربع برای HEAT GAIN ناشی از بار الکتریکال بسیار مناسب است ( مبحث تاسیسات آشپزخانه صنعتی).

برای بار افراد از اعداد 275 و475 بی تی یو بر ساعت به ترتیب برای بارهای سنیبل و لیتنت استفاده میکنیم. برای بار هوای تازه افراد نیز می توانیم از مجموع 7.5 سی اف ام به ازای هر فرد و 0.12 سی اف ام به ازای هر فوت مربع استفاده کنیم (که مجموع مینیمم هوای تازه طبق استاندارد اشری خواهد بود).

عدد دیگری که در این بخش بسیار مهم و تعیین کننده است، عدد مربوط به بارهای جانبی از دستگاه های موجود در آشپرخانه است (اعم از مصرف گاز و مصرف برق) که بایستی الزاما HEAT GAIN هر کدام را از جداول اشری استخراج کنیم. برای مثال یک دستگاه یخ سازی که در روز 100 کیلوگرم یخ میسازد دارای HEAT GAIN ای معادل 9600 بی تی یو بر ساعت است. برای این منظور می توانید به فصل 30 از هندبوک FUNDAMENTALS اشری که دارای جداول مربوطه برای محاسبات HEAT GAIN تجهیزات هست، رجوع کنید. برای روشن شدن مطلب، توضیحات کاملتر را در مثال نمونه ای در انتهای بحث بیان خواهیم کرد ( مبحث تاسیسات آشپزخانه صنعتی).

اگزازست مناسب برای خارج کردن گرما، چربی و رطوبت

برای آشپزخانه های صنعتی دو نوع اگزازست وجود دارد. اگزازست نوع اول که به گریس اگزازست معروف است و شامل جمع آوری هوای بالای دستگاه های خوراک پزی است و اگزازست نوع دوم که شامل جمع آوری هوای بسیار مرطوب بالای دستگاه های ظرفشویی است. برای محاسبات مقدار هوای اگزازست برای هود چربی گیر، روابطی در استاندارهای UMC و IMC موجود است.

KIT 4 - تاسیسات آشپزخانه صنعتی

تامین هوای جایگزین در تاسیسات آشپزخانه صنعتی

تعیین مقدار حجم هوای جایگزین بر مبنای 80 یا 100 درصد هوای اگزازست انجام می شود. معمولا دستگاه های تامین کننده هوای جایگزین با کویل گرمایش DIRECT GAS و برای سرمایش با کویل تبخیری و یا با کویل DX در نظر گرفته می شوند ( مبحث تاسیسات آشپزخانه صنعتی).

البته هوای تازه ای که توسط روف تاپ (در بخش اول) وارد فضا می شود، نیز بخشی از این هوای MAKE UP  خواهد بود. برای روشن شدن مطلب، توضیحات کاملتر را در مثال نمونه ای در انتهای بحث بیان خواهیم کرد.

مثال محاسبات سطح هود

برای دستگاه هایی به شکل زیر در یک آشپزخانه ، سطح هود و حجم اگزازست را به 2 روش سرعتی و خطی محاسبه کنید؟

 • سرخ کن صنعتی در سمت چپ
 • ماهی تابه صنعتی در وسط
 • گاز فردار هم در سمت راست

KIT 1 - تاسیسات آشپزخانه صنعتی

در مرحله بعد، مقدار حجم هوا، روی هر دستگاه را براساس سرعت های ارائه شده در جدول حساب می کنیم. برای گاز فردار از شرایط دما پایین (50 FPM) و برای سرخ کن و ماهیتابه صنعتی از شرایط دما متوسط (85 FPM) طبق جدول زیر، استفاده می کنیم. با داشتن سرعت و سطح هودها، مقدار حجم اگزازست را به دست می آوریم ( مبحث تاسیسات آشپزخانه صنعتی).

محاسبه سطح هود – روش خطی

برای محاسبه حجم هوای اگزازست به روش خطی، از جدول زیر استفاده می کنیم. لذا با داشتن 2 پارامتر، طول هود (فوت) و مقدار سی اف ام بر طول، می توانیم مقدار حجم اگزازست هر یک از وسایل زیر هود را محاسبه کنیم. با توجه به اینکه از روش خطی استفاده می کنیم، مقدار حجم هوای اگزازست ورودی به پیش آمدگی های راست و چپ نیز بایستی در محاسبات اضافه شوند (با درجه حرارت پایین.

مثال نمونه

آشپزخانه هتلی در یکی از شهرهای ایالت تگزاس در کشور آمریکا واقع شده است. مشخصات آشپزخانه به قرار زیر است:

 • مساحت تقریبی 1521 فوت مربع
 • تعداد کارکنان 10 نفر
 • آشپزخانه دارای تبادل حرارت با 2 دیوار خارجی و بام است:
 • 1-3- دیوار 36 فوت در 15 فوت با زاویه 270 درجه نسبت به شمال ساختمان 
 • 2-3- دیوار 12 فوت در 15 فوت با زاویه 180 نسبت به شمال ساختمان  
 • عدد 1.5 وات بر فوت مربع برای HEAT GAIN ناشی از بار الکتریکال در نظر می گیریم
 • برای بار افراد از اعداد 250 بی تی یو بر ساعت برای بارهای سنیبل و لیتنت استفاده می کنیم
 • برای بار هوای تازه افراد از مجموع 7.5 سی اف ام به ازای هر فرد و 0.12 سی اف ام به ازای هر فوت مربع استفاده می کنیم (که مجموع، مینیمم هوای تازه طبق استاندارد اشری خواهد بود).
 • برای محاسبه بارهای جانبی، نیز از محاسبات HEAT GAIN که در جداول هندبوک اشری آمده است، استفاده می کنیم. در اینجا این مقدار بار حدود 30 بی تی یو بر هر فوت مربع محاسبه شده است.

محاسبه هواساز تامین سرمایش، گرمایش و تهویه فضا

با توجه به داده های بالا، و با استفاده از نرم افزار محاسباتی TRANE TRACE 700، دستگاه هواساز یا پکیچ روف تاپ یونیت را برای تامین سرمایش، گرمایش و هوای تازه کارکنان انتخاب می کنیم.

با انجام محاسبات، هواسازی با ظرفیت کویل سرمایشی 10 تن و کویل گرمایشی  180 MBTU/Hخواهیم داشت. با توجه به اینکه تجهیزات آشپزخانه مستقل انتخاب می شوند، لذا برای کویل سرمایش از کویل DX استفاده می کنیم ( مبحث تاسیسات آشپزخانه صنعتی).

KIT 3 - تاسیسات آشپزخانه صنعتی

KIT 6 - تاسیسات آشپزخانه صنعتی

KIT 7 - تاسیسات آشپزخانه صنعتی

KIT 5 - تاسیسات آشپزخانه صنعتی

   راهنما:
 • تمام آموزش ها با قفل نرم افزاری ارائه شده است و تنها بر روی سیستم کامپیوتر قابل اجراست. 
 • تنها یک کد فعالسازی برای هر آموزش ارائه می شود.
 • جهت دانلود آموزش به پنل کاربری در سایت مراجعه فرمایید.
 • پیشنهاد می گردد آموزشها را با دانلود منجر دانلود کنید.
 • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

8 پاسخ به “تاسیسات آشپزخانه صنعتی”

 1. تشکر بابت این آموزش بسیار عالی. انتخاب دستگاه ها و مبحث سایز هودها بسیار کاربردی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.