نوع دوره
متنی
مدرس
تاریخ انتشار
23 آبان 1398
تعداد بازدید
4258 بازدید
14,900 تومان
افزودن به سبد خرید

در این بخش پاسخنامه تشریحی آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی (نظارت – مهر 98) برای عزیزان گردآوری شده است. مولف این مجموعه آقای مهندس سید مصطفی موسوی هستند. لطفا با بررسی دقیق این پاسخنامه، نظرات خود را برای تکمیل آن و رفع ایرادات احتمالی مطرح فرمایید تا در نسخه های بعدی اعمال گردد.

 به دلیل جلوگیری برگزار کنندگان آزمون از خروج سوالات، تا مدتی پس از آزمون، داوطلبان امکان اطلاع از عملکرد خویش و به بحث گذاشتن سوالات را به راحتی ندارند. اما گاهی سوالات به بیرون درز پیدا می­کند که در مورد آزمون تاسیسات مکانیکی (نظارت) مهر 98 این اتفاق افتاد.

با توجه به استرس بالای داوطلبان و فاصله ی زمانی زیاد انتشار صورت پرسشنامه و کلید آن، بر آن شدیم تا با توجه به پرسشنامه ای که به صورت غیر رسمی منتشر شد، پاسخنامه تشریحی را تهیه کنیم و هرچه زودتر در اختیار داوطلبان عزیز قرار دهیم. لازم به ذکر است کد پرسشنامه ای که این پاسخنامه برای آن تنظیم شده است، 212C می باشد.

پاسخنامه تشریحی آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی

nezam 1 - پاسخنامه تشریحی آزمون نظارت تاسیسات مکانیکی مهر98

سوال شماره 9: 

تهویه اتاقی به مساحت ۲۰ متر مربع به صورت طبیعی و با استفاده از دو بازشو با مساحت یکسان انجام می شود اگر بازشوها به یک پاسیو باز شوند حداقل سطح مورد نیاز برای هر یک از بازشوها چند متر مربع است؟

 1. 1.6
 2. 0.8
 3. 0.4
 4. 0.95

پاسخ:

طبق مبحث 14 بند 14-4-3-3- الف(1) «بازشوی خارجی می­تواند به یک پاسیو باز شود ولی سطح بازشوی بین پاسیو و فضا نباید از 8% سطح زیربنای فضا کمتر باشد. در این حالت سطح بازشو باید دست کم 1.9 مترمربع (20 فوت مربع) باشد. و سطح بازشوی پاسیو به هوای بیرون باید با توجه به مجموع سطح زیربنای پاسیو و فضا محاسبه شود.»

با توجه به صورت سوال سطح زیربنای فضا 20 متر است که 8% آن می­شود 1.6 متر مربع. اما با توجه به متن بالا چون این مقدار از 1.9 کمتر است، سطح کل بازشو بین پاسیو و فضا باید 1.9 متر مربع باشد. از طرفی طبق صورت سوال دو بازشو بین فضا و پاسیو وجود دارد. پس سطح هر پاسیو نصف 1.9 یعنی 0.96 می­باشد.

گزینه 4 صحیح است.

سوال شماره 17: 

شکل زیر لوله کشی فاضلاب شش دستگاه توالت و دو دستگاه دستشویی را نشان می دهد. کدام گزینه صحیح است؟

 1. نصب لوله های هواکش A و B الزامی است.
 2. نصب لوله هواکش B الزامی و نصب هواکش A الزامی نیست
 3. نصب لوله هواکش A الزامی و نصب هواکش B الزامی نیست
 4. نصب لوله های هواکش A و B الزامی نیست.

nezam 02 - پاسخنامه تشریحی آزمون نظارت تاسیسات مکانیکی مهر98

پاسخ:

طبق مبحث 16 بند 16-5-2-9- الف «حداکثر 8 عدد از لوازم بهداشتی، که روی کف نصب شوند (مانند توالت، دوش، وان، کفشوی)، و به یک شاخه افقی فاضلاب متصل شده باشند، ممکن است یک هواکش مداری داشته باشند.» پس این سوال، شامل 6 توالت، مؤید یک سیستم هواکش مداری است.

 طبق بند ث «اگر به شاخه افقی فاضلاب، که هواکش مداری دارد، بیش از 3 توالت متصل شود باید برای این شاخه افقی فاضلاب هواکش کمکی نصب شود. هواکش کمکی باید بعد از پایین دست ترین لوازم بهداشتی، که هواکش مداری برای آن­ها در نظر گرفته شده است، به شاخه افقی فاضلاب متصل شود.» در این سوال ما 6 توالت داریم در نتیجه هواکش A الزامی است.

طبق بند ج «اگر به شاخه افقی فاضلاب، علاوه بر لوازم بهداشتی که برای آن­ها هواکش مداری نصب شده است، لوازم بهداشتی دیگری در پایین دست متصل شود، این لوازم بهداشتی باید هواکش مستقل داشته باشند.» در نتیجه به دلیل متصل شدن دو دستشویی در پایین دست، باید هواکش مستقل داشته باشند پس هواکش B نیز الزامی است

گزینه 1 صحیح است.

54- حداکثر فاصله بین دو آویز کانال قابل انعطاف و حداکثر خمش (گود افتادگی) کانال در حد فاصل بین دو آویز مجاور نسبت به حالت مستقیم چقدر باید باشد؟

 1. حداکثر فاصله ۲۰۰ سانتیمتر و حداکثر خمش 4% فاصله بین دو آویز
 2. حداکثر فاصله ۲۰۰ سانتیمتر و حداکثر خمش 8 سانتی متر
 3. حداکثر فاصله 300 سانتیمتر و حداکثر خمش 12 سانتی متر
 4. حداکثر فاصله 300 سانتیمتر و حداکثر خمش 4% فاصله بین دو آویز
پاسخ:

طبق نشریه 6-128 (قسمت دوم) نقشه شماره M.D. 305-11-6 طبق شکل حداکثر فاصله دو آویز 3 متر و حداکثر گود افتادگی مجاز بین دو آویز مجاور 12% فاصله آنها است.

گزینه 4 صحیح است.

nezam 03 - پاسخنامه تشریحی آزمون نظارت تاسیسات مکانیکی مهر98

 

دسترسی به آموزشهای رایگان تاسیسات مکانیکی
راهنمای آموزش ها
 • تمام آموزش ها با قفل نرم افزاری ارائه شده و تنها در سیستم عامل ویندوز قابل اجراست.  
 • جهت دانلود آموزش به پنل کاربری در سایت مراجعه فرمایید.
 • پیشنهاد می گردد آموزشها را با دانلود منجر دانلود کنید.

3 پاسخ به “پاسخنامه تشریحی آزمون نظارت تاسیسات مکانیکی مهر98”

 1. سلام خرید کردم از حسابم کم شده ولی واسم پاسخ نامه نیامده میزنه ناموفق لطفاً واسم بفرستید شماره تلگرام 09362966751

  1. با سلام
   به بخش کاربری شما اضافه گردید. لطفا در سایت وارد شوید و حساب کاربری خود را چک فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.