تهویه آشپزخانه های صنعتی
 • 04 آبان 1397
 • 828 بازدید
 • کد محصول 4468
 • رایگان
  امتیاز 5.00 تهویه آشپزخانه های صنعتی">

  تهویه آشپزخانه صنعتی : آموزش متنی
  لطفا پس از خرید، این آدرسها را در ایمیل خود برای لینک های دانلود جستجو فرمایید : INBOX و SPAM
  در صورت بروز هر گونه مشکل با ادمین در تماس باشید : n۲۰۰۳zh@gmail.com
  جهت توضیحات تکمیلی به بخش ذیل مراجعه فرمایید

  تهویه آشپزخانه های صنعتی
  در این مقاله چگونگی تخلیه هوای اگزازست توسط هود، در بهبود تهویه آشپزخانه صنعتی توسط استاندارد ASTM F-1704 مورد بررسی قرار میگیرد و براساس آن مقدار مینیمم هوای اگزازست که بایستی از آشپزخانه های صنعتی به بیرون فرستاده شود، محاسبه میگردد.

   

  هودهای صنعتی

  تمام تلاشهایی که در آزمایشگاه ها بر روی هودهای صنعتی انجام میشود برای اینست که بتوان مقدار هوای اگزازست را به این مقدار مینیمم کاهش داد چرا که در اینصورت می توان بقیه تجهیزات به مانند دستگاه های جایگزین کننده هوا و اگزازست فن ها را  براساس سی اف ام پایینتر انتخاب کرد و انتخاب تجهیزات کوچکتر به معنای صرفه جویی در هزینه و انرژی خواهد بود (مبحث تهویه آشپزخانه صنعتی).

  برای اینکه بتوانیم مقدار هوای اگزازست هود ها را به مقدار مینیمم طبق آزمایشات ASTM F1704 کاهش دهیم، باید بتوانیم کارکرد هودها را بهبود ببخشیم. برای این منظور در آشپزخانه های صنعتی، فاکتورهایی وجود دارد که با کارکرد هود رابطه مستقیمی دارند.

   

   در این مقاله قصد داریم، به نحوه بهبود تهویه در آشپزخانه های صنعتی و نیز پارامترهای اثر گذار آن بپردازیم. برای این منظور 8 فاکتور مورد بررسی قرار گرفته است که اثر آنها بر کارکرد هودهای صنعتی، براساس داده های تجربی که در آزمایشگاه بدست آمده است، بررسی می شود (مبحث تهویه آشپزخانه صنعتی).

   

  این فاکتورها عبارتند از 

  • شکل ظاهری هود و نوع ساختمان آن
  • پنلهای جانبی اضافه شده به دو سر هود
  • فاصله پیش آمدگی در هود
  • فاصله بین دستگاه های زیر هود تا دیوار
  • ارتفاع داخلی هود
  • ارتفاع نصب هود از کف تمام شده
  • نوع چیدمان دستگاه ها زیر هود
  • سرعت هوای ساپلای نزدیک هود
  • شکل ظاهری هود و نوع ساختمان آن

   

  در طراحی آشپزخانه های صنعتی اولین قدم محاسبات هوای اگزازست است که توسط مشاور آشپزخانه مورد محاسبه قرار میگیرد. این عدد رابطه بسیار مستقیمی با ساختمان هود دارد. جدول زیر از هندبوک اپلیکیشن اشری، مقدار مینیمم اگزازست را برای هر کدام از هودها ارائه میدهد (مبحث تهویه آشپزخانه صنعتی).

   

  تهویه آشپزخانه صنعتی 1

  جدول 1 – مینیمم حجم اگزازست پیشنهادی توسط سازمان اشری براساس ساختمان هودهای صنعتی مختلف

   

  همانطور که از اعداد جدول بالا مشخص است، مقدار هوای اگزازست برای هودهای صنعتی، در نوع جزیره ای انفرادی دارای بیشترین مقدار است و برای مثال بهتر است که از نوع دیواری یکطرفه برای این مورد استفاده شود. البته نوع و ساختمان هودهای صنعتی، رابطه بسیار مستقیمی با چیدمان آشپزخانه دارد و ممکن است که نتوان تغییر چندانی در ساختار آنها ایجاد کرد (مبحث تهویه آشپزخانه صنعتی).

   

  2- پنلهای جانبی اضافه شده به دو سر هود

   

  براساس آزمایشاتی که برای 90 نوع چیدمان مختلف هودهای صنعتی انجام شده است، مشاهده گردیده است که با اضافه کردن پنلهای جانبی به دو انتهای هود، کاهشی در حدود 30% در مقدار حجم اگزازست میتوان ایجاد کرد. اضافه کردن چنین پنلهایی برای تمام هودها توصیه میشود مخصوصا هودهایی که از نوع جزیره ای انفرادی و دوبل هستند. شکل زیر این کاهش را برای دو نوع هود صنعتی با پانل جانبی و بدون آن نشان میدهد (مبحث تهویه آشپزخانه صنعتی).

   

  تهویه آشپزخانه صنعتی 2

  شکل 2 – تاثیر نصب پانلهای جانبی در کاهش حجم هوای اگزازست

   

  یکی از مهمترین اثرات مفید این پنلها کاهش هوای CROOS DRAFT است که توصیه میشود تا میتوان این اثر را از بین برد. شکل زیر، فن دمنده ای را نشان میدهد که به دلیل مکان نصب نادرست، قابلیت جذب هوای اگزاست و کارایی هود را کاهش می دهد (مبحث تهویه آشپزخانه صنعتی).

   

   

  تهویه آشپزخانه صنعتی 3

  شکل 3 – اثر CROSS DRAFT بر کارایی هود

   

   این مقاله ارزشمند را بصورت pdf رایگان دانلود کنید 

   

  دسترسی به آموزشهای مقدماتی و پیشرفته تاسیسات 

   

   

   

  وب سایت آموزشی تاسیسات نوین ایران با هدف ارایه مقالات تاسیساتی، کتاب جامع تاسیسات، نرم افزارهای تاسیسات، آموزش تاسیسات مکانیکی شامل وی آر اف، تاسیسات ساختمان، لوله کشی ساختمان، کتاب تاسیسات ساختمان، بوستر پمپ آتش نشانی، پلان ساختمان، طراحی آسانسور، مقررات ملی ساختمان، کولر گازی، کولر آبی، رادیاتور، شوفاژ، پکیج، طراحی موتورخانه، استخر، بویلر، چیلر، اسپرینکلر، نرم افزار کریر، کولر آبی، گرمایش از کف، کانال کشی، لوله کشی، متره و برآورد، تبرید، تاسیسات بیمارستان، ضربه قوچ، طراحی فن، محاسبه پمپ، آموزش رویت مپ و …  فعالیت میکند.

  4 دیدگاه برای “تهویه آشپزخانه های صنعتی
  1. ممنون از آموزشهای پرکابردی که در سایت قرار می دین

  2. سلام، ممنون از آموزش خوبتون

  3. تشکر و خداقوت از این محصول آموزشی ارزشمند

  4. سلام، تشکر از آموزشهایی که بصورت رایگان قرار می دهید

  ثبت دیدگاه

   • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
   • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
   • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  محصولات مشابه
  برو بالا