نوع دوره
متنی
مدرس
تاریخ انتشار
20 اردیبهشت 1398
تعداد بازدید
1725 بازدید
به زودی ...

این فایل آموزشی نحوه طراحی و محاسبات ذوب برف را نشان می دهد. مطالب کامل تر در خصوص طراحی سیستم گرمایش از کف در فایل جداگانه ای در فروشگاه تاسیسات نوین آورده شده است.

عناوین محاسبات ذوب برف

  • سیستم ذوب برف
  • نحوه لوله گذاری
  • طراحی سیستم
  • مثال

تنها راه حل برای معابر یخ بسته و پوشیده از برف سیستم گرمایش از کف می باشد. سیستم ذوب برف می تواند در ورودی ساختمان ها، پشت بام ساختمان‌های برف گیر، آشیانه هواپیماها، حیاط منازل، پیاده‌روها، لنگرگاه های بارگیری، جاده‌ها، بیمارستان ها وزمین های ورزشی از جمله زمین فوتبال و غیره که دسترسی آسان و سریع به محل، الزامی است، می‌توان استفاده کرد (مبحث محاسبات ذوب برف).

s 1 1 - محاسبات ذوب برف

طراحی سیستم

بعد از شناخت نیازهای سیستم، شرایط آب و هوایی، سرعت باد و نوع متریال مورد استفاده در کف، از جدول زیر می توان مقدار شار حرارتی مورد نیاز سطح گرمایش را بر حسب BTUH/ sq ft بدست آورد (مبحث محاسبات ذوب برف).

از جدول شماره یک، جهت تعیین مقدار شار حرارتی مورد نیاز بر اساس سطوح بتنی ضخیم تا 5 اینچ استفاده می کنیم.

s 1 2 - محاسبات ذوب برف

بعد از تعیین درصد ترکیب آب با ضدیخ از اعداد 1.05 به ازای 30% ضدیخ، 1.10 به ازای 40% ضدیخ و 1.15  به ازای 50% ضدیخ جهت تصحیح مقدار دبی استفاده می شود (مبحث محاسبات ذوب برف).

بعد از تعیین دبی مورد نیاز در لوله ها، بایستی با توجه چیدمان صحیح لوله ها، مقدار متراژ را بدست آورد که در ادامه به آن میپردازیم. (20 تا 40  فوت نیز از ابتدا و انتهای هر لوپ تا کلکتور درنظر می گیریم).

توجه داشته باشید که انتخاب سایز 5/8 اینچ معمولا برای لوپهای با متراژ 250 تا 300 فوت و مناطقی استفاده می شود که شار حرارتی مورد نیاز سطح کمتر از  120 BTUH/sq ft باشد.

در شرایطی که در آن به بار حرارتی و متراژ بیشتری لوله نیاز داریم استفاده از لوله های با سایز ¾ اینچ بسیار طراحی خوبی است.

بعد از تعیین سایز لوله، جهت بدست آوردن متراژ واقعی لوله های هر لوپ می توان از حاصلضرب سطح مورد نیاز گرمایش در اعداد جدول زیر براساس فاصله بین لوله ها استفاده کرد (مبحث محاسبات ذوب برف).

مثال

سیستم ذوب برفی را با مشخصات زیر طراحی کنید:

پیاده رو به مساحت 100×100 فوت مربع، پوشیده شده از مصالح کفپوش آجری، شرایط دمای خارج در زمستان 10 درجه فارنهایت و ممکن است تا -5 درجه فارنهایت نیز پایین برود.

حل

با توجه به مصالح ساختمانی استفاده شده در مسئله، از جدول شماره 2، مقدار شار حرارتی مورد نیاز برابر با 100btu/hr/sf است. لذا مقدار کل بار مورد نیاز برای سطح برابر 1,000,000 Btu/hr خواهد بود. با اضافه کردن 40% پروپیلن گلیکول به آب وانتخاب اختلاف دمای 25 درجه فارنهایت برای سیال مقدار دبی برابر است با :

Q=1,000,000/12500×1.1=88GPM

از همان جدول شماره 2 مشخص است که دمای متوسط سیال برابر 99 درجه فارنهایت است که بر این اساس دمای تغدیه برابر است با 99 بعلاوه نصف دلتای t ، یعنی داریم : 112 درجه فارنهایت (مبحث محاسبات ذوب برف).

s 1 4 - محاسبات ذوب برف

 

s 1 3 - محاسبات ذوب برف

محاسبات سیستم گرمایش کفی 

   راهنمای آموزش ها
  • تمام آموزش ها با قفل نرم افزاری ارائه شده و تنها در سیستم عامل ویندوز قابل اجراست.  
  • جهت دانلود آموزش به پنل کاربری در سایت مراجعه فرمایید.
  • پیشنهاد می گردد آموزشها را با دانلود منجر دانلود کنید.

7 پاسخ به “محاسبات ذوب برف”

  1. با سلام
    مطالب ذوب برف تاسیسات نوین بسیار ساده و روشن و به دور از هرگونه تکلفهای رایج برخی منابع آموزشی بوده و بنده تونستم اطلاعات خوبی رو از این منبع استخراج کنم ، که بدینوسیله از جناب مهندس ژیانی عزیز کمال تشکر وقدردانی را دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.