در این پست قصد داریم در رابطه با راهکارهای مطالعه بهینه در آزمون نظام و همچنین فصول مهم و مباحث گوناگون توضیحاتی ارائه کنیم و تجربیات خود در این زمینه را تقدیم حضور نماییم. ذکر این نکته ضروری است که این آزمون فعلا کتاب باز بوده و شرط قبولی در آزمون نظارت یا طراحی کسب نمره 50 درصد می باشد. تعداد سوالات 60 عدد بوده و زمان آزمون نظارت 150 دقیقه و آزمون طراحی 180 دقیقه می باشد.

nezam mech 3 - راهکارهای مطالعه بهینه در آزمون طراحی و نظارت نظام مهندسی

راهکارهای مطالعه بهینه در آزمون نظام (نظارت)

در این آزمون اغلب سوالاتی مشابه با متن کتب مباحث مقررات ملی ساختمان و استفاده از متن یا جداول موجود مباحث مطرح میگردد که با تسلط کافی به متن مباحث میتوان در اغلب مواقع جواب تست ها را به درستی انتخاب کرد.

موارد مختلفی به عنوان منابع طراحی سوال در سایت inbr.ir برای آزمون نظارت و طراحی تاسیسات مکانیکی عنوان گردیده است اما تعدادی از مباحث از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و درصد بالاتری از تعداد سوالات را به خود اختصاص داده اند. این مباحث به ترتیب اهمیت به قرار زیر می باشد:

 • مبحث 16 ( تاسیسات بهداشتی )

این مبحث در چند دوره اخیر نزدیک به 30-35 درصد کل سوالات را به خود اختصاص داده است که تسلط بر آن ضامن قبولی شما خواهد بود.

فصل های مهم  مبحث 16:

لوله کشی فاضلاب و هواکش، لوازم بهداشتی، آب باران

 • مبحث 14 (تاسیسات مکانیکی)

این مبحث در چند دوره اخیر در حدود 10-15 درصد کل سوالات را به خود اختصاص داده است که البته متغیر می باشد.

فصول مهم مبحث 14 :

تعویض و تخلیه هوا، دیگ آبگرمکن و دستگاه های گرم کننده و خنک کننده ویژه، لوله کشی، سوخت مایع، تامین هوای احتراق و …

 • مبحث 17 (لوله کشی گاز طبیعی)

این مبحث در چند دوره اخیر در حدود 10-15 درصد سوالات را به خود اختصاص داده است.

این مبحث از دو قسمت لوله کشی گاز با فشار 0.25 psi و قسمت دوم با عنوان لوله کشی گاز تا فشار 60 psi می باشد که برطبق رویه چند دوره اخیر بخش اول از اهمیت بیشتری برخوردار بوده اما به معنی عدم طراحی سوال از بخش دوم نیست.

 • مباحث 12 (ایمنی و حفاظت حین انجام کار) و 15 (آسانسور و پله برقی) 21 (پدافند غیرعامل-فصل تاسیسات مکانیکی و برقی ) و 22 ( مراقبت و نگهداری از ساختمان ها -فصول مرتبط با تاسیسات مکانیکی )

این چهار مبحث در عین سادگی و حجم بسیار کمتر به نسبت مباحث قبلی و تخصصی، درصد مناسبی از سوالات را به خود اختصاص میدهد که مطالعه آنها برای قبولی در آزمون توصیه میگردد. در این بین مبحث 3 (حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق) نیز در چند دوره اخیر مورد توجه طراحان سوال بوده است.

 • نشریه 128 جلد 6 قسمت 1 و 2

این نشریه در حقیقت دیتایل اجرایی تاسیسات مکانیکی می باشد و در چند دوره اخیر طراحان علاقه بسیاری به طرح سوالات از این نشریه و دیتایل های تاسیساتی نشان داده اند. سوالات اغلب متوسط و ساده ای که با در دست داشتن و پرینت نشریه 128 جلد 6 قسمت 1 و 2 به راحتی میتوان به اغلب سوالات آن پاسخ داد. علت پیشنهاد پرینت و همراه داشتن این نشریه سطح بالای سوالات در چند دوره اخیر از مباحث 14 و 16 می باشد که حتی با تسلط کامل بر آنها نمیتواند تضمینی برای قبولی در آزمون بدست آورد لذا به همراه داشتن این نشریه کمک بسزایی برای قبولی در آزمون نظارت خواهد داشت. بطور مثال در آزمون مهر 98 در حدود 12 درصد از سوالات از نشریه 128 جلد 6 قسمت اول و دوم می باشد.

 • نشریه 128 جلد 3 و بخش اجرای لوله کشی نشریه 128 جلد 1

مطالعه و به همراه داشتن این قسمت در صورت تسلط کافی بر موارد 1 تا 5 توصیه میگردد و باعث افزایش شانس قبولی شما خواهد شد.

راهکارهای مطالعه بهینه در آزمون نظام (طراحی)

در این آزمون نیز به مانند آزمون نظارت سوالاتی از مباحث مقررات ملی ساختمان مطرح میگردد که تعدادی از سوالات از خود متن و تعدادی نیز بصورت سوالات تحلیلی و نیازمند تسلط بیشتر بر مباحث به منظور محاسبات مختلف می باشد.

 • مبحث 16 (تاسیسات بهداشتی):

به مانند آزمون نظارت در آزمون طراحی مبحث 16 از اهمیت بالایی برخوردار است بطوریکه میانگین 4 دوره اخیر در حدود 17 درصد سوالات از این مبحث می باشد.

فصول مهم مبحث 16:

فاضلاب و هواکش فاضلاب، آبرسانی، آب باران و …

 • مبحث 14 (تاسیسات مکانیکی):

این مبحث نیز به مانند مبحث 16 در چند دوره اخیر بطور میانگین 17 درصد سوالات را به خود اختصاص داده است.

فصول مهم مبحث 14:

تعویض هوا ( اغلب بصورت ترکیبی با مبحث سایکرومتریک و هوارسان )، تخلیه هوا، تامین هوای احتراق و …

 • مبحث 17 ( لوله کشی گاز طبیعی):

این مبحث نیز بطور میانگین در حدود 10-15 درصد سوالات را به خود اختصاص داده است و همانند آزمون نظارت، بخش یک چهارم پوند بر اینچ مربع بیشتر مورد توجه طراحان بوده است.

 • مبحث 19 ( صرفه جویی در مصرف انرژی):

این مبحث در عین سادگی خصوصا برای داوطلبین مهندسی مکانیک درصد مناسبی از آزمون طراحی را به خود اختصاص داده است که با مطالعه مناسب میتوان بوسیله این مبحث شانس خود برای قبولی در آزمون طراحی را افزایش داد. بطور میانگین در حدود 7-10 درصد سوالات از این مبحث می باشد. در آزمون طراحی علاوه بر سوالات تحلیلی و مختلف از مباحث مقررات ملی ساختمان مطالبی تخصصی از دنیای تاسیسات مکانیکی مطرح میگردد که مهم ترین آنها به قرار زیر می باشد.

 • سایکرومتریک، هوارسان و تبرید:

مباحث بیان شده پای ثابت سوالات چندین دوره اخیر آزمون طراحی می باشد و همه ساله سطح سوالات سخت تر و پیچیده تر گردیده است و شرط قبولی در آزمون تسلط بر این مباحث می باشد. چرا که در حدود 25-30 درصد سوالات از این موارد بوده و میتوان با تسلط و مطالعه کافی بر این مطالب و مرور سوالات ادوار گذشته این مباحث تخصصی گام مهمی در جهت قبولی در آزمون طراحی برداشت.

 • پمپ، پمپاژ، فن

مباحث مفهومی و محاسباتی مرتبط با سیستم های پمپاژ، به هم بستن سری و موازی پمپ ها، محاسبه توان مصرفی پمپ ها و فن ها مورد توجه طراحان سوالات می باشد. در پایان خاطر نشان می نماید مطالب ارائه شده براساس بررسی سوالات ادوار اخیر آزمون های نظارت و طراحی می باشد و با بررسی سوالات آزمون های ادوار گذشته میتوان تسلط بسیار مناسبی جهت قبولی در آزمون نظارت و طراحی بدست آورد.

دسترسی به آموزش جامع نظارت بهمراه حل سوالات