0
(0)

در این آموزش به نحوه دانلود و فعال سازی قانونی نرم افزار دیزاین بیلدر اشاره شده است. در سالیان اخیر همواره بحث طراحی ساختمان­ها از لحاظ کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی مورد توجه جامعه مهندسین مرتبط با بحث انرژی و ساختمان بوده ­است. 

نرم افزار دیزاین بیلدر – بخش اول 

DB 00 - نرم افزار دیزاین بیلدر - بخش 1

از سالیان دور برای محاسبه بارهای حرارتی و برودتی توسط مهندسین مکانیک و متخصص تاسیسات روابط گوناگون و مختلفی ارائه گردیده ­است اما با پیشرفت جوامع و نیاز روزافزون به روش­های بسیار دقیق­تر جهت طراحی و برآورد ظرفیت تجهیزات حرارتی و برودتی به منظور کاهش هزینه ­های اولیه و همچنین هزینه ­های بهره ­برداری لزوم استفاده از نرم ­افزارهای قدرتمند تحلیل انرژی و بارهای گرمایشی و سرمایشی بیش از پیش احساس شد. در این بین نرم افزار­های قدرتمند بسیاری که با اقبال جامعه علمی و مهندسی روبرو شده­ است طراحی و توسعه گردید.

از این بین می توان به نرم ­افزارهای قدرتمندی همچون Carrier Hap، Trace 700، Energy Plus و … اشاره کرد. یکی از نرم افزارهایی که در سالیان اخیر بسیار مورد توجه جامعه مهندسین مکانیک، معماری و متخصصین حیطه کاهش و بهره وری انرژی بوده ­است نرم افزار دیزاین بیلدر می­باشد که در واقع این نرم افزار یک پوسته گرافیکی بسیار قدرتمند برای نرم افزار Energy plus بوده و از این موتور تحلیل، جهت شبیه سازی انرژی و سایزینگ تجهیزات حرارتی و برودتی استفاده می نماید.

نرم افزار Energy Plus در سال 2001 توسط انجمن انرژی آمریکا به رایگان توسعه داده شد و تا به امروز ورژن­ های مختلفی از آن برای استفاده عموم منتشر گردیده ­است. یکی از مشکلات این نرم افزار عدم بهره ­مندی از محیط گرافیکی و پیچیدگی تعریف فضاها، کاربری ­ها و مصالح و … می­باشد که عملا در پروژه­های بزرگ و تجاری استفاده از آن را بسیار سخت می­ نماید. به همین خاطر نرم افزار­های مختلفی به منظور ایجاد محیط گرافیکی برای آن ایجاد شده­ اند که بهترین و کامل­ترین آنها نرم افزار دیزاین بیلدر می­باشد.

این نرم افزار همچنین مورد تایید انجمن مهندسین تاسیسات آمریکا (ASHRAE) بوده و همه ساله در رویدادهای مختلف شبیه سازی انرژی در سرتاسر دنیا توانسته در رتبه برتر رقابت­ ها قرار گیرد.

از دیگر قابلیت های بسیار مهم این نرم افزار می توان به استفاده از موتور تحلیل OpenFoam جهت شبیه سازی CFD در اطراف ساختمان و همچنین نحوه توزیع هوا در داخل ساختمان، استفاده از الگوریتم ژنتیک برای بهینه سازی­های مختلف جهت دست­یابی به یک طراحی مناسب از لحاظ صرفه­جویی در مصرف انرژی، تحلیل روشنایی روز و بررسی شرایط اخذ تاییدیه ساختمان مورد مطالعه از 5 استاندارد معتبر دنیا از جمله استاندارد LEED دارا می­باشد. استفاده از این نرم­ افزار برای مهندسین مکانیک، معماری و انرژی بسیار توصیه می گردد.

نحوه نصب و فعالسازی قانونی نرم افزار دیزاین بیلدر

به منظور نصب نرم افزار می توان از طریق لینک زیر به سایت شرکت DesignBuilder مراجعه نموده و پس از ایجاد یک حساب کاربری نسبت به دانلود آخرین نسخه نرم افزار اقدام نمود. در زمان تنظیم این فایل آخرین نسخه موجود برروی سایت DesignBuilder نسخه 6.1.6.008 می­ باشد.

https://designbuilder.co.uk/download/release-software

طریقه نصب این نرم افزار پیچیدگی خاصی نداشته و به سادگی قابل نصب برروی سیستم عامل ویندوز می­باشد. شرکت DesignBuilder برای مهندسانی که قصد بررسی ویژگی ها و قابلیت های این نرم افزار را دارند نسخه رایگان 30 روزه را در اختیار آنها قرار می دهد که در ادامه به نحوه فعالسازی این نسخه رایگان می پردازیم.

همانطور که در شکل زیر مشخص است ابتدا از طریق مسیر help-license پنل License Manager را اجرا کرده و سپس گزینه Evaluate را کلیک میکنیم.

DB 01 - نرم افزار دیزاین بیلدر - بخش 1

در پنل باز شده با عنوان DesignBuilder Evaluation باید نسبت به وارد نمودن مشخصات خود و همچنین یک ایمیل معتبر و موجود جهت ارسال کد فعالسازی از طرف شرکت DesignBuilder اقدام نمایید.

DB 2 - نرم افزار دیزاین بیلدر - بخش 1

پس از کلیک برروی OK صفحه ای به مانند تصویر زیر نمایان خواهد شد که نشانگر ارسال صحیح اطلاعات شما به شرکت DesignBuilder می باشد.

DB 3 - نرم افزار دیزاین بیلدر - بخش 1

همچنین صفحه ای به مانند تصویر زیر در مرورگر ویندوز مبنی بر ارائه اطلاعات و ارسال اطلاعات به شرکت DesignBuilder گشوده خواهد شد.

DB 4 - نرم افزار دیزاین بیلدر - بخش 1

در صورتی که بجای مواجه با تصویر قبل که تاییدیه ارسال مشخصات شما به شرکت جهت بررسی و ارسال کد فعالسازی می­ باشد، تصویری به مانند زیر نمایان گردد دلالت بر عدم دسترسی نرم افزار به اینترنت می باشد که میتواند یا به علت قطع اینترنت و یا تنظیمات Firewall ویندوز باشد که باید نسبت به بررسی و رفع اشکال آن اقدام نمایید.

DB 5 - نرم افزار دیزاین بیلدر - بخش 1

پس از طی مراحل بالا در کمترین زمان ممکن کد فعالسازی متناسب با مشخصات شما به ایمیل ارائه شده در تنظیمات بالا ارسال خواهد شد. این ایمیل به مانند شکل زیر بوده و در آن کد فعالسازی و همچنین تاریخ انقضای آن می باشد، ارسال گردیده است.

DB 6 - نرم افزار دیزاین بیلدر - بخش 1

سپس در پنل license evaluation برروی License کلیک کرده و سپس گزینه activation code را انتخاب نمایید.

DB 7 - نرم افزار دیزاین بیلدر - بخش 1

در ادامه می بایست نسبت به وارد نمودن اطلاعات خود بصورت دقیق مجددا اقدام فرمایید.

DB 8 - نرم افزار دیزاین بیلدر - بخش 1

پس از آن در صفحه جدید در قسمت activation code باید کدی را که به ایمیل شما ارسال گردیده است را وارد نمایید.

DB 9 - نرم افزار دیزاین بیلدر - بخش 1

در صورت ارائه اطلاعات درست و دسترسی به اینترنت نرم افزار نسبت به بررسی اطلاعات و سپس فعالسازی قسمت های مختلف نرم افزار دیزاین بیلدر اقدام می نماید و بدین ترتیب فعالسازی نسخه 30 روزه نرم افزار به اتمام میرسد.

DB 10 - نرم افزار دیزاین بیلدر - بخش 1

برخی محدودیت های نسخه 30 روزه نرم افزار دیزاین بیلدر

  • میتوان حداکثر 50 زون محاسباتی برای شبیه سازی، محاسبه بارهای حرارتی و برودتی و همچنین محاسبات روشنایی روز ایجاد نمود.
  • در قسمت CFD و همچنین Visualize عبارت trial نقش می بندد.
  • قسمت CFD data export در دسترس نخواهد بود.
  • ابزار خروجی گیری که در حقیقت محاسبات کمترین بازدهی انرژی LEED را در بردارد در دسترس نخواهد بود.

آیا این پست برای شما مفید بود؟

لطفا رای دهید

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.