با سلامی مجدد خدمت همراهان عزیز، در خدمت شما هستیم با سوال نهم از بخش چالش تاسیساتی. سوالی که مطرح شد این است که تجهیزی که در ورودی ساختمان مشابه تصویری زیر نصب میشود چیست و چه وظیفه ای دارد؟

chal 9 1 - چالش تاسیساتی 9

برخی از دوستان به جواب صحیح اشاره کرده بودند. توجه داشته باشیم که این تجهیز کنتور آب نیست و دبی سنج هم نیست. این تجهیز در واقع 2 کار رو با هم انجام میدهد. اول، این شیر به نوعی به مانند prv عمل میکنه یعنی pressure reducing valve که برای تنظیم فشار جریان ورودی به ساختمان است. دوم، بمانند یک شیر یکطرفه برای جلوگیری از برگشت آب ساختمان به شبکه شهری بکار می رود که با نام back flow preventer نیز شناخته می شود.

لذا این تجهیز double check detector نام دارد که در استاندارهای آمریکایی و اروپایی الزاما بایستی بر روی خط لوله آب بهداشتی و نیز خط آتش نشانی نصب شود. در غیر اینصورت ساختمان مجوز آتش نشانی و شهرداری رو نخواهد گرفت. این تجهیز در 2 مدل می تواند بکار رود. یا بهمراه شیر پراونه ای کنترلی یا شیرهای ساقه بلندی که در اینجا قرار گرفته است که البته این بخش جزو سوال ما نبود. مطلب بعدی اینکه این تجهیز در سایزهای  2 تا 10 اینچ ساخته می شود.  برای مثال این تصویر از شرکت ZURN که یک شرکت آمریکایی هست، گرفته شده است (مبحث چالش تاسیساتی).

chal 9 2 - چالش تاسیساتی 9

از موارد مهم دیگر می توان به مشخصات زیر اشاره نمود

  • فشار ماکزییمم کاری 175 PSI اشاره کنیم
  • دمای ماکزییمم 140 F
  • و فشار تست هیدرواستاتیکی 350 PSI

این تجهیز در حالت عمودی هم می تواند نصب بشه (مطابق این تصویر)

chal 9 3 - چالش تاسیساتی 9

همچنین اگر تجهیز در خارج از ساختمان نصب شود، بایستی فاصله مناسب جهت درین سیستم رعایت گردد و همچنین از یک گرمکن برقی کوچک میتوان جهت جلوگیری ازیخ زدگی استفاده نمود (مبحث چالش تاسیساتی).

chal 9 4 - چالش تاسیساتی 9

بخش اعلام نتیجه

در انتهای ویدیو آموزشی نام برنده به قید قرعه اعلام شده است. هدف ما از این بحث ها، صرفا جنبه آموزشی آن است. هفته آینده با سوال دیگری از چالش تاسیساتی در خدمت شما خواهیم بود و امیدواریم که شما برنده هفته آینده ما باشید.

بهترین باشید و همیشه به روز

دیگر چالشهای تاسیساتی از تاسیسات نوین 

 آموزش تصویری مطلب فوق